خروج دام زنده از کردستان ممنوع شد

اخبار استانی اخبار داخلی جدیدترین خبر ها خبر های اقتصادی خبر های دام

استاندار کردستان گفت: خروج دام زنده از استان تا اطلاع ثانوی ممنوع است و با متخلفان برخورد می‌شود.

به گزارش ایرنا، اسماعیل زارعی کوشا شامگاه پنجشنبه در جلسه بررسی شیوع و پیشگیری از بیماری تب برفکی با سویه جدید ” اگزوتی” نسبت به احتمال شیوع بیماری «تب برفکی» در بین دام‌های استان هشدار داد و گفت: باتوجه به گزارش‌های دریافتی، تاکنون موردی از ابتلا به بیماری در استان مشاهده نشده است.

وی ضمن تاکید بر ورود و خروج دام زنده از مبادی استان، از همه دامداران خواست باتوجه به قدرت و سرعت انتشار بیماری تب برفکی به‌عنوان واگیرترین بیماری‌های دامی، نسبت به رعایت الزامات بهداشتی در واحدهای خود اقدام کنند.

استاندار کردستان با بیان اینکه اگر نمونه مشکوکی مبنی بر ابتلا به تب برفکی مشاهده شد، سریع جداسازی آن از سایر دام‌ها صورت گیرد، یادآور شد: خوشبختانه تاکنون موردی از ابتلا به بیماری در شهرستان مشاهده نشده است.

زارعی‌کوشا از جمله مهمترین اقدامات پیشگیرانه را واکسیناسیون به موقع دامها، آموزش متصدیان دامداری‌ها اعم از صنعتی و سنتی، بیمه نمودن گله‌ها و انتشار اطلاعاتی در خصوص علایم بیماری در فضای مجازی برای آگاهی عموم برشمرد و افزود: ایمنی در برابر تب برفکی با ترویج واکسینه کردن همه دامها حاصل می‌شود.

استاندار کردستان تاکید کرد: برای جبران هرگونه خسارات وارده احتمالی، دستگاه‌های متولی امر از جمله دامپزشکی، جهاد کشاورزی و بخشداری ها ، متصدیان دامداری‌های صنعتی و سنتی را در راستای بیمه نمودن گله‌های خود تشویق و ترغیب نمایند.

وی ادامه داد: در راستای حفظ امنیت و پیشگیری از انتقال بیماری، دستگاه‌های متولی با همکاری انتظامی شهرستان، دام‌های بدون گواهی دامپزشکی را توقیف و اقدامات قانونی در این زمینه به عمل آورند.

استاندار کردستان با بیان اینکه دستگاه‌های متولی و متصدی فنی میدان دام، نظارت جدی داشته باشند و از ورود دام‌های غیرمجاز خودداری نمایند، افزود: فرمانداری‌ها مکلف هستند از طریق بخشداری‌ها و دهیاری‌ها هشدارهای لازم را به جامعه دامداران منتقل کنند.

زارعی کوشا با تاکید بر تعامل، همکاری و هم افزایی دستگاه‌های متولی، افزود: در صورت مشاهده هرگونه علایم بیماری با قید فوریت اقدامات لازم در خصوص توقف انتشار بعمل آید.

وی یادآوری کرد: جهت اطلاع‌رسانی به مردم اقداماتی نظیر نصب بنرهای تبلیغاتی، تهیه خبر توسط خبرگزاریها، پوشش صدا و سیما و ارسال پیامک انجام شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *