ضبط بیش از ۱۵ تن فراورده خام دامی در استان مرکزی

اخبار استانی اخبار داخلی جدیدترین خبر ها خبر های دام

مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی گفت: از آغاز اجرای طرح تشدید نظارت بهداشتی دامپزشکی در استان مرکزی تاکنون بیش از ۱۵ تن فراورده خام دامی ضبط و ۷ پرونده قضایی تشکیل شده است.

دکتر  محمد فتاحی در جمع خبرنگاران با اشاره به تداوم نظارت های دامپزشکی در طرح تشدید کنترل و نظارت های بهداشتی ویژه ایام نوروز و ماه مبارک رمضان، عملکرد این اداره کل را در ۱۰ روز نخست اجرای طرح تشریح کرد و افزود: ۱۵ هزار و  ۲۵۶ کیلوگرم فرآورده‌ در این مدت در قالب ۲ هزار و ۵۴۰ مورد بازدید از مراکز تحت نظارت اداره کل دامپزشکی استان مرکزی ضبط موقت شده و نمونه برداری‌ها برای تعیین تکلیف این فرآورده‌ها به آزمایشگاه ارسال شده‌ است.

مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی خاطرنشان کرد: ۲ هزار و ۱۸۳ کیلوگرم فرآورده خام دامی غیر بهداشتی در این مدت از مراکز تولید، نگهداری و عرضه فرآورده خام دامی این استان کشف و از چرخه مصرف انسانی خارج شده‌ است.

وی ادامه داد: ۱۶۴ مورد غیر بهداشتی در جریان بازرسی از واحدهای تحت نظارت اداره کل دامپزشکی استان مرکزی در این مدت شناسایی، ۱۰ مورد نمونه برداری و ۷ مورد نیز به مراجع قضایی معرفی شده‌ است.

فتاحی گفت: ۷ هزار و ۶۶ راس دام سبک در ۱۰  روز ابتدایی اجرای طرح، کشتار و ۱۳۰ تن گوشت از کشتار این دام‌ها استحصال شده‌ است.

وی افزود: ۸۳۵ راس دام سنگین نیز در این مدت در کشتارگاه‌های دام استان مرکزی کشتار و ۲۰۶ تن گوشت از کشتار این دام‌ها استحصال شده‌ است.

مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی با اشاره به ضبط ۵۹ راس لاشه دام سبک و سنگین اظهار کرد: بدنبال نظارت بهداشتی بر کشتار دام در کشتارگاه های دام استان طی ۱۰ روز اول طرح، ۳ هزار و ۴۰۴ کیلوگرم لاشه دام سبک و سنگین به دلیل وجود ضایعات مرضی و بیماری در کشتارگاه‌های این استان ضبط شده‌ است.

فتاحی از تولید هزار و ۴۷۵ تن گوشت مرغ در ۱۰ روز نخست اجرای طرح خبر داد و گفت: این میزان گوشت از کشتار ۷۰۴ هزار و ۲۵۵ قطعه طیور در کشتارگاه‌های صنعتی استان استحصال شده‌ است.

وی به تعداد ۷ هزار و ۴۶ قطعه طیور ضبطی در کشتارگاه های طیور استان اشاره کرد و ادامه داد: ۹ هزار و ۶۶۷ کیلوگرم لاشه طیور در این مدت به دلیل ضایعات مرضی یا لاغری در کشتارگاه‌های طیور استان مرکزی ضبط و از چرخه مصرف انسانی خارج شده ‌است.

مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی اظهار کرد: طرح ویژه نوروزی و ماه مبارک رمضان و نظارت بر مواد غذایی (فرآورده های خام دامی) از روز شنبه  ۱۳ اسفند ماه در این استان آغاز شده و تا پایان ماه مبارک رمضان ادامه می یابد.

فتاحی افزود: ۵۶ گروه متشکل از ۸۴ نفر از کارشناسان و بازرسان بهداشتی دامپزشکی استان مرکزی اجرای این طرح را بر عهده دارند.

وی ادامه داد: ۱۹۶۰ واحد شامل مراکز تولید، نگهداری و عرضه مواد غذایی استان مرکزی در این طرح مورد نظارت قرار خواهند گرفت و در صورت مشاهده هرگونه تخلف، برخورد قانونی می‌شود.

فتاحی به شهروندان توصیه کرد که در هنگام خرید فرآورده های خام دامی به برچسب مشخصات(تاریخ تولید و انقضاء) و مهر دامپزشکی دقت کنند و هر گونه تخلف بهداشتی در مراکز عرضه فرآورده های خام دامی شهرستان را از طریق تماس با سامانه اطلاع‌رسانی ۱۵۱۲ به اداره کل دامپزشکی جهت پیگیری کارشناسان دامپزشکی اطلاع رسانی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *