توسعه زیرساخت سامانه فوریت‌های دامپزشکی یزد

اخبار استانی اخبار داخلی جدیدترین خبر ها خبر های دام خبر های طیور

مدیرکل دامپزشکی استان یزد با اشاره به اجرای طرح تشدید نظارت بهداشتی دامپزشکی در ایام ماه مبارک رمضان و نوروز، از توسعه زیر ساخت سامانه فوریت‌های دامپزشکی استان خبر داد.

علی فاتحی‌نیا امروز چهارشنبه ۱۶ اسفندماه در جمع خبرنگاران ضمن اشاره به تشدید نظارت بهداشتی دامپزشکی در ایام ماه مبارک رمضان و نوروز، گفت: در این طرح ۵۵ نفر دامپزشک و بازرس بهداشتی استان از ۱۹ اسفندماه تا ۲۲ فروردین سال آینده فعالیت خواهند داشت.

وی گفت: در طرح مذکور ۳۴ تیم ثابت و سیار با ۱۳ اکیپ ثابت و ۲۱ اکیپ سیار در دو شیفت کاری از ساعت ۸ تا ۲۰ فعالیت می‌کنند.

فاتحی‌نیا با اشاره به این‌که این اکیپ‌ها بر ۴۵۰ واحد فراورده‌های خامی و دامی نظارت می‌کنند، تاکید کرد: در صورت مشاهده تخلف با متخلفان برخورد خواهد شد و مردم نیز می‌توانند در صورت مشاهده تخلف با سامانه ۱۵۱۲ تماس گرفته و سازمان را جهت پیگیری‌های مربوطه در جریان بگذارند.

این مسئول از توسعه زیر ساخت سامانه فوریت‌های دامپزشکی استان خبر داد و گفت: تمام ۱۲ اداره دامپزشکی شهرستان‌های استان با مجهز شدن  به سامانه فوریت‌های دامپزشکی به دامپزشکی شهرستان خود وصل شده و می‌توانند پیشنهاد، انتقاد و شکایات خود را مطرح کنند.

وی یادآور شد: سامانه ارتباطی به منظور تکریم ارباب رجوع و ارتباط سریع و موثر عموم هم استانی‌ها با دامپزشکی راه اندازی شده است.

فاتحی‌نیا با اشاره به این‌ که یکی از رسالت‌های دامپزشکی، لحاظ کردن بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی خصوصاً بیماری‌های مشترک انسان و دام  است، گفت: در همین راستا دامپزشکی استان طی یک سال گذشته ۲۰ اردوی جهادی دامپزشکی در مناطق روستایی و عشایری برگزار و خدمات خود را به صورت رایگان به دامداران ارئه کرده است.

وی با بیان این‌ که طی یک سال گذشته انجام عملیات خون‌گیری تست و پایش دام‌های سنگین به منظور شناسایی و حذف دام‌های بیمار به طور مستمر صورت گرفته است، گفت: این عملیات شامل انجام تست مشمشه در دو هزار و ۵۳۷ سر اسب، تست سل در ۲۷ هزار و ۴۰۶ رأس دام سنگین، ۲۵ هزار و ۲۲۱خونگیری دام سنگین بوده است.

وی از ۴۸ هزار و ۸۰۴ مورد واکسیناسیون بروسلوز دام سنگین، ۱۲۰ هزار و ۱۲۷ مورد واکسیناسیون بروسلوز بره و بزغاله، ۷۴۱ هزار و ۴۱۳ مورد واکسیناسیون تب برفکی دام سبک، ۱۱۶ هزار و ۹۰۰ مورد تب برفکی واکسیناسیون دام سنگین، ۲۵۹هزار و ۶۲۹ مورد واکسیناسیون آبله گوسفندی،۱۹۱هزار و ۷۷۵ مورد واکسیناسیون آبله بزی، ۶۳۴ هزار و ۵۵۴ مورد واکسیناسیون طاعون نشخوارکنندگان کوچک، هفت هزار و ۰۷۳ مورد واکسیناسیون هاری در راستای پیشگیری از بیماری های دامی خبر داد.

مدیرکل دامپزشکی استان گفت: کلیه مراحل تولید، فرآوری، توزیع و عرضه ی فرآورده‌های خام دامی تحت نظارت دامپزشکی می‌باشد و کلیه کشتارهای دام و طیور استان از نخستین مراحل پرورش تا مراحل پس از کشتار تحت مراقبت و پایش این ارگان دولتی قرار می‌گیرد.

وی افزود: در سال جاری۲۹۰هزار و ۲۸۱ راس دام سبک، ۹ هزار و ۶۵۰ راس گاو و گوساله، ۴۸ راس گاومیش، دو هزار و ۸۹۵ نفر شتر، یک هزار و۳۰۱ قطعه شتر مرغ، ۱۷ میلیون و ۲۳۷ هزار و ۸۱۰ قطعه طیور گوشتی، یک میلیون و ۹۵۲ هزار و ۵۰۴ قطعه بلدرچین و ۱۰۲ هزار و ۳۶۳ قطعه بوقلمون در کشتارگاه‌های دام و طیور استان تحت نظارت کارشناسان شرعی و بهداشتی دامپزشکی ذبح شده است.

این مسئول اظهار کرد: طی این مدت ۲۷ هزار و ۸۰۰ مورد بازدید از واحدهای تولید و عرضه فرآورده‌های خام دامی صورت گرفته شده که میزان ۹۱ هزار و ۸۸۶ کیلو گرم فرآورده خام دامی غیر قابل مصرف انسانی معدوم شده است.

مدیرکل دامپزشکی استان در پایان در خصوص صادرات دامی و خامی نیز اظهار کرد: در سال جاری ۱۰۰ تن پودر آب پنیر، ۵۲ تن پودر گوشت، ۲۰هزار تخم نطفه‌دار کبک، ۷۰ تن محصولات لبنی، هزار و ۳۴۰ تن پنجه و پای مرغ، سه هزار و ۹۳۵ تن تخم مرغ خوراکی و یک هزار و ۱۰ قطعه کبک زنده از استان به سایر کشورها صادر شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *