بیماری تب برفکی در بین دامهای خراسان رضوی کنترل شده است

اخبار استانی اخبار داخلی جدیدترین خبر ها خبر های دام

رییس اداره بهداشت و مدیریت بیماری دامی اداره‌کل دامپزشکی خراسان رضوی گفت: بیماری تب برفکی در بین دامهای استان با واکسیناسیون و انجام اقدامات لازم کنترل شده است.

محمدرضا بهروزیان‌زاده روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: خوشبختانه با کنترل این بیماری شمار کانون‌های آن در استان نسبت به گذشته کاهش محسوسی را نشان می‌دهد.

وی با بیان این که برنامه واکسیناسیون در این زمینه به صورت سراسری است و از طریق سازمان دامپزکشی کشور انجام می‌گیرد ادامه داد: در مرداد ماه امسال یک مرحله واکسیناسیون دام سبک و سنگین روستایی و عشایری در مقابله با بیماری تب برفکی انجام شده است.

رییس اداره بهداشت و مدیریت بیماری دامی دامپزشکی خراسان رضوی گفت: از اول امسال ۱۹۷ هزار و ۵۰۰ راس گاو و گوساله و سه میلیون و ۴۰۰ هزار راس گوسفند و بز در برابر تب برفکی واکسینه شده‌اند.

بهروزیان زاده افزود: در مرحله بعدی نیز طی بهمن و اسفند ماه امسال پیش بینی واکسیناسیون هفت میلیون راس گوسفند و بز را داریم.

وی اضافه کرد: امسال سه کانون این بیماری در خراسان رضوی ثبت شده است و طی سال ۱۳۹۹ تعداد ۵۷ کانون و در سال ۱۴۰۰ تعداد ۶ کانون تب برفکی در استان داشته‌ایم.

رییس اداره بهداشت و مدیریت بیماری دامی دامپزشکی خراسان رضوی گفت: خوشبختانه امسال تلفاتی در بیماریهای دامی استان نداشته‌ایم و از نظر بیماری‌های دامی سال آرامی را در استان می گذرانیم.

تب برفکی بیماری واگیردار دام های زوج سم است که قابل انتقال به انسان نیست و مهمترین تهدید آن خسارت اقتصادی است.

استان خراسان رضوی ۱۵ میلیون راس دام دارد و سالانه ۷۶ هزار تن گوشت قرمز، ۱۵۳ هزار تن گوشت سفید و ۱۴۰ هزار تن تخم‌مرغ در این استان تولید می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *