افزایش ۱۰۰ درصدی صادرات فراورده های خام دامی در استان مرکزی

اخبار داخلی جدیدترین خبر ها خبر های اقتصادی خبر های دام مهم ترین خبر ها

سرپرست دامپزشکی استان مرکزی از افزایش ۱۰۰ درصدی صادرات فراورده های خام دامی در استان مرکزی خبر داد.

محمد فتاحی روز پنجشنبه 14 مهر در نشست با اصحاب رسانه به مناسبت گرامیداشت روز ملی دامپزشکی در خصوص خدمات یکساله اظهار کرد: در حوزه بیماری های دامی در بازه زمانی مذکور بیش از ۷ میلیون و ۶۰۰ هزار دام سبک و سنگین علیه انواع بیماری های واگیر و غیرواگیر واکسینه شده اند، همچنین در زمینه مبارزه با بیماری هاری بیش از ۲۱ هزار و ۵۰۰ قلاده سگ واکسینه شده اند.

سرپرست دامپزشکی استان مرکزی بیان کرد: در زمینه اجرای طرح مراقبت از بیماری های دامی دو هزار و ۸۰۰ بازدید از اماکن دامی و دامداری ها صورت گرفته و همچنین ۲۷ هزار و ۵۰۰  راس دام تحت پوشش مبارزه با عملیات بیماری های انگلی قرار گرفت.

فتاحی با اشاره به شناسایی دام های آلوده به تب مالت اضافه کرد: درخصوص ۲۱۳ هزار راس دام علیه بیماری بروسلوز واکسینه شدند.بیماری سل نیز بیماری دیگر مشترک بین انسان و دام است که در صورت الوده بودن دام ها از چرخه حدف می شوند. در این راستا برای ۳۱ هزار و ۴۰راس دام ازمایش سل انجام و واکسیناسیون ۳۱۴ هزار و ۶۰۰ راس دام علیه بیماری شاربون انجام شده است.

سرپرست دامپزشکی استان مرکزی گفت: برای اسب ها به منظور کنترل بیماری مشمه تست این بیماری انجام شد که ۱۲ راس مثبت شناسایی و معدوم شدند.

فتاحی با بیان اینکه در مدت زمان مذکور ۳۵ میلیون جوجه ریزی در استان انجام شده، ادامه داد: به منظور پیشگیری از انواع بیماری های طیور از جمله برونشیت و نیوکاسل و آنفلوانزا و … بیش از ۲۶ هزار بازدید و ۲۳ هزار و ۳۹۸ نمونه برداری انجام و موردی از انفلوانزای فوق حاد به جز در تالاب میقان مشاهده نشده است.

وی خاطرنشان کرد: در سطح استان ۲۹۴ هزار  راس دام کشتار و ۱۲ میلیون و ۹۶۴ هزار کیلوگرم گوشت تولید و هزار و ۲۳ راس لاشه به سبب بیماری طی یک سال در کشتارگاه ها ضبط و از چرخه مصرف خارج شده است. همچنین در سطح استان ۳۴ میلیون و ۱۴۳ هزار قطعه طیور کشتار و ۵۱ میلیون و ۷۵ هزار کیلوگرم گوشت مرغ تولید و ۳۶۳ هزار و ۳۵۸ قطعه طیور ضبط و از چرخه خارج شده اند.

فتاحی با اشاره به اینکه ۹۲ هزار  بازدید از مراکز تحت پوشش صورت گرفته، گفت: در این بازدید ها ۸۲ هزار کیلوگرم فرآورده غیربهداشتی شناسایی و از چرخه حذف و ۲۵۰ واحد نیز به مراجع قضایی معرفی شده اند.

سرپرست دامپزشکی استان مرکزی با اشاره به افزایش ۱۰۰ درصدی صادرات فراورده های خام دامی بیان کرد: در سطح استان در این مدت ۵۶۴ هزار قطعه ماهی زینتی، ۳۱۲ هزار عدد تخم مرغ خوراکی و ۵۶۸ هزار عدد تخم مرغ نطفه دار گوشتی، ۱۳۰ هزار کیلوگرم مرغ متجمد، ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار کیلو خوراک و مکمل آبزیان، ۱۸ هزار و ۷۰۰ کیلو عسل و ۴۱۹ هزار کیلو آلایش مرغ  و ۲۹۸ هزار کیلوگرم پودر گوشت از استان صادر شده است.بیشترین صادرات به کشورهای عراق،ازبکستان،ترکیع،افعانستان،کویت و پاکستان بوده است.

فتاحی راه اندازی سامانه رصد و پایش واکسن های دام و طیور در استان،افزایش ۵۱ درصدی پوشش واکسیناسیون دام های سبک و سنگین،رصد و پایش و کنترل انفلوانزای  فوق حاد پرندگان در تالاب میقان، واکسیناسیون ۶ میلیون و ۲۰۰ هزار قطعه طیور علیه بیماری انفلوانزای فوق حاد پرندگان ،تولید ۶۴ هزارتن گوشت سفید قرمز را از جمله اقدامات شاخص عنوان کرد.

وی افزود:از مرداد تا انتهای شهریور امسال ۵۵۰ هزار قطعه طیور علیه بیماری نیوکاسل واکسینه شده است.

رییس نظام دامپزشکی استان مرکزی نیز در این نشست با اشاره به اینکه ۲ هزار و ۴۴۶ فقره تمدید و تاسیس پروانه بهره برداری واحدهای صنعتی کوچک روستایی و مشاغل خانگی از چهاردهم مهرماه سال گذشته تاکنون توسط نظام دامپزشکی این استان صادر شده گفت: یک هزار و ۲۰۰ عضو فعال و غیر فعال در نظام دامپزشکی استان مرکزی وجود دارد که ۸۳۵ نفر این اعضا فعال هستند.

احمد اصلانی ادامه داد: این افراد در ۴۵ درمانگاه، ۴۴ داروخانه، ۱۷ مرکز مایه کوبی و درمانگاه، ۲ مایه کوبی مستقل و هفت شرکت پخش  استان فعالیت دارند.

رییس نظام دامپزشکی استان مرکزی تصریح کرد: صدور و تمدید فعالیت ۴۴ پروانه تاسیس داروخانه، صدور و تمدید ۶ پروانه فعالیت داروخانه، ۹ درمانمانگاه دامپزشکی، ۱۱۸ مورد مجوز مایه کوبی، بهره برداری از سامانه الکترونیکی صدور مجوز دامپزشکی برگزاری ۳۱ وبینار از دیگر اقدامات نظام دامپزشکی این استان در یک سال گذشته بوده‌است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *