۲۶۲ میلیارد ریال برای خرید تضمینی دام به عشایر گلستان پرداخت شد

اخبار استانی اخبار داخلی جدیدترین خبر ها خبر های اقتصادی خبر های دام

مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های عشایری گلستان از پرداخت ۲۶۲ میلیارد ریال برای خرید تضمینی دام به عشایر استان خبر داد و گفت: ۵۰ میلیارد ریال دیگر از طلب این عشایر بابت فروش دام خود به دولت باقی است.

مهدی شمشادیان روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: با هدف حمایت از تولیدکنندگان دام به ویژه عشایر از هشت مرداد امسال طرح خرید تضمینی دام توسط اداره کل پشتیبانی امور دام گلستان آغاز شد و عشایر تا مهرماه حدود ۸ هزار راس بره نر پرواری به وزن ۴۰ تا ۵۵ کیلوگرم را به قیمت هر کیلوگرم ۸۵۰ هزار ریال به پشتیبانی امور دام استان تحویل دادند.

وی افزود: اداره کل پشتیبانی امور دام گلستان از ۳۰ مهر ماه پرداخت بهای دام زنده تحویلی عشایر به قیمت تضمینی را آغاز کرد و طبق توافقات صورت گرفته در مدت یک ماه باید تمام طلب عشایر پرداخت می‌شد اما با گذشت بیش از ۵۰ روز از آن زمان همچنان ۵۰ میلیارد ریال از طلب ۱۷ نفر از عشایر استان بابت دام‌هایشان باقی مانده است.

مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های عشایری گلستان گفت: در شرایط فعلی که قیمت خرید دام زنده پرواری عشایر در میدان دام به طور میانگین به کیلویی ۹۰۰ هزار ریال رسیده است، عشایر منتظر دریافت ۵۰ میلیارد ریال طلب‌ خود بابت فروش دام به قیمت کیلویی ۸۵۰ هزار ریال هستند.

وی هزینه پرواربندی هر کیلوگرم دام زنده را با توجه به افزایش قیمت نهادها، به طور تقریبی یک میلیون و ۱۰۴ هزار ریال اعلام کرد و گفت: قیمت فعلی هر کیلوگرم دام زنده نسبت به ۲ ماه قبل افزایش یافته و به ۹۰۰ هزار ریال رسیده است که برای جبران هزینه‌های پرواربندی نرخ خرید تضمین افزایش یابد.

مدیرکل امور عشایر گلستان هم تفاوت قیمت نهاده و دام را از عمده مشکلات جامعه عشایری استان برشمرد و گفت: با توجه به هزینه بالای نگهداری، افزایش قیمت دام زنده عشایر برای استمرار فعالیت و تولید این قشر ضروری است.

رضا علیپوری اظهارداشت: تا اردیبهشت ماه امسال عشایر هر کیلوگرم جو را حدود ۲۵ هزار ریال خریداری می‌کردند اما با آزادسازی قیمت هم اینک به حدود ۱۱۵ تا ۱۲۰ هزار ریال رسیده و دام زنده هم کیلویی حدود ۹۰۰ هزار ریال خریداری می‌شود که افزایش قیمت نهاده، فعالیت دامداری را برای عشایر سخت کرده است.

گلستان یکی از استان‌های عشایری کشور است که ۴ هزار و ۱۲۲ خانوار عشایری شامل هزار و ۸۸۸ خانوار بومی ترکمن و ۲ هزار و ۲۳۴ خانوار کوچنده با مجموع جمعیت افزون بر ۲۳ هزار نفر در مراتع این استان زندگی می‌کنند.

جامعه عشایری گلستان را ۲ تیپ از عشایر کوچنده کُرد خراسان‌های شمالی و رضوی و تعداد محدودی از سمنان و عشایر بومی ترکمن استان تشکیل می‌دهند که در مجموع ۷۶۸ هزار راس دام شامل گوسفند، بز، گاو و شتر برای پرورش در اختیار دارند و گوشت قرمز، پشم و شیر از جمله تولیدات اصلی آنان است.

قلمرو زیستی عشایر کوچنده و بومی گلستان ۳۵۰ هزار هکتار از مراتع شرق استان است و ۶۹ درصد از آنان در مراتع مراوه‌تپه، ۲۵ درصد در گنبدکاووس و ۶ درصد در کلاله حضور داشته و قشلاق می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *