۲۰۲ هزار راس دام در مهاباد علیه تب‌برفکی مایه‌کوبی شدند

اخبار استانی اخبار داخلی جدیدترین خبر ها خبر های دام

رییس شبکه دامپزشکی مهاباد گفت: ۲۰۲ هزار و ۶۶ راس دام سبک و سنگین در این شهرستان علیه بیماری تب‌برفکی مایه‌کوبی شدند.

عباس آغاز روز جمعه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: این طرح به صورت رایگان و با مشارکت چهار مرکز مایه‌کوبی و یک گروه نظارتی در این شهرستان اجرا شد و در آن تمامی دام‌های سبک و سنگین در روستاها و واحدهای پرورش دام علیه این بیماری مایه کوبی شدند.

وی با اشاره به اینکه دام‌هایی با آبستن سنگین در این طرح مایه کوبی نشدند، اضافه کرد: از این تعداد ۱۸۷ هزار و ۵۹۹ راس دام سبک (گوسفند و بُز) و ۱۴ هزار و ۵۶۷ راس دام سنگین (گاو، گوساله و گاومیش) بودند.

رییس شبکه دامپزشکی شهرستان مهاباد گفت: در این طرح هر واحد دامداری باید با یک سرسوزن انجام و در صورت مشهود بودن هر نوع بیماری در هر دام، سرسوزن پس از مایه‌کوبی عوض می‌شد.

وی هدف از اجرای این طرح را ایجاد ایمنی در دام‌های حساس شهرستان جهت پیشگیری از رخداد بیماری تب‌برفکی و کاهش خسارت‌ها، تلفات و ضایعات دامی ناشی از بروز این بیماری عنوان کرد.

آغاز از همکاری خوب دامداران با تیم‌های دامپزشکی قدردانی کرد و ادامه داد: دامداران درصورت هرگونه سوالی در مورد اجرای این طرح و بروز احتمال بیماری در جمعیت دامی خود می‌توانند با شماره تلفن‌های ۴۲۴۴۲۲۲۸ و ۴۲۴۴۲۲۲۹ با شبکه دامپزشکی مهاباد تماس بگیرند.

وی یادآور شد: قبل از اجرای این طرح با توجه به شیوع سویه جدید این بیماری در کشورهای همسایه، میادین دوآب این شهرستان بمدت یک ماه و تا پایان مایه کوبی تمامی دام‌ها تعطیل شده بود.

به گزارش ایرنا، تب‌برفکی یک بیماری مخصوص دام بوده که احتمال سرایت آن به انسان بسیار کم است، ایجاد تب شدید، آبریزش از چشم، وجود کف در دهان، زخم شدن دهان و سم و لنگش حیوان از علایم بیماری تب برفکی است.

کاهش شیر در دام‌ها، کاهش تولید فرآورده‌های گوشتی، کاهش باروری و بروز تلفات در دام‌های جوان از جمله خسارت‌های اقتصادی ناشی از بیماری تب برفکی است.

واکسیناسیون تب برفکی اهمیت زیادی در تغذیه و سیستم ایمنی بدن دام‌ها دارد و تب برفکی یک بیماری عفونی و به شدت واگیردار دامی است که باید از شیوع و بروز آن در بین دام‌ها به وسیله مایه‌کوبی جلوگیری کرد.

مهاباد دارای بیش از ۳۳۰ هزار راس دام شامل ۳۰۰ هزار راس دام سبک و ۳۰ هزار راس دام سنگین است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *