پردیس فناوری جهاد کشاورزی قم به زودی افتتاح می‌شود

اخبار استانی اخبار داخلی جدیدترین خبر ها خبر های دام خبر های طیور

رئیس سازمان جهادکشاورزی قم از افتتاح پردیس فناوری جهادکشاورزی استان در آینده‌ای نزدیک خبر داد.

محمدرضا حاجی‌رضا، رئیس سازمان جهادکشاورزی استان قم در دیدار با مدیرحوزه‌های علمیه کشور، ضمن تسلیت ایام شهادت حضرت فاطمه زهرا(س) اظهارکرد: امروز مسئول تامین امنیت غذایی مردم به عنوان یکی از مهمترین مولفه‌های قدرت برعهده سازمان جهاد کشاورزی است، در همین رابطه باید تاکید کرد بیش از ۸۵ درصد پروتئین مورد نیاز مردم توسط بهره‌برداران بخش‌کشاورزی در داخل تامین می‌شود.

وی افزود: در همین ارتباط نیازمند استفاده هرچه‌ بیشتر از ظرفیت‌ مراکز دانشگاهی استان و حضور شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه تولید، انتقال و کاربردی کردن دانش در بخش کشاورزی استان برای حل مشکل‌ها هستیم.

رییس سازمان جهاد کشاورزی قم ادامه داد: این ظرفیت بزرگی است که می‌توان از آن استفاده کرد تا سازمان جهاد کشاورزی قم در اجرای برنامه های خود جامع تر عمل کند لذا ظرفیت‌های کشاورزی ما در سطح کشور و در راستای آن در محدوده استان قم به حدی است که بتوانیم به خوبی نیازهای غذایی مردم را تامین کنیم.

 حاجی رضا با اشاره به این که ۱۰۴ هزار هکتار زمین کشاورزی در استان موجود است، اظهار کرد: در این میان ۶۴ هزار هکتار سطح زیر کشت مزارع و باغ هاست که ۴۲ هزار هکتار آن زراعی و ۲۲ هزار هکتار آن باغی است.

حاجی‌رضا بیان کرد: بخش کشاورزی استان قم ظرفیت تولید سالانه ۸۰۰ هزار تُن مصول در حوزه‌های مختلف گیاهی، دامی، ‌ شیلات و گلخانه‌ای را دارد.

وی ادامه داد: مهمترین ظرفیت بخش کشاورزی استان قم در حوزه دام و طیور است، چراکه قم از جمله مهمترین باراندازهای دام کشور به‌شمار می‌آید و وجود مجتمع‌های بزرگ دامپروری به آن ظرفیت ویژه‌ای در این بخش بخشیده‌است، ‌ به نحوی که ۲ درصد پروتئین مورد نیاز کشور در قم تولید می‌شود.

رییس سازمان جهاد کشاورزی قم گفت: بر اساس برنامه آمایش سرزمین استان به دنبال حفظ سطح سبز قم هستیم به نحوی که جامعه ۱۴ هزار نفری بهره‌برداران بخش کشاورزی استان بتوانند از فعالیت خود بیشترین بهره‌وری را داشته باشند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع اجرای راهبرد تغییر الگوی کشت در استان قم اشاره کرد و بیان کرد:‌بحث الگوی کشت را به عنوان یک دغدغه مهم دنبال می‌کنیم، در طول سه‌سال گذشته اقدام‌های خوبی در این رابطه انجام شده‌است تا علاوه بر حفاظت از آب و خاک، میزان تولید محصولات در بخش کشاورزی قم گسترش یابد.

حاجی‌رضا افزود: گسترش کشت گلخانه‌ای از جمله مهمترین برنامه‌های سازمان جهاد کشاورزی قم است و در این ارتباط هر سال ۵۰ هکتار به سطح زیر کشت گلخانه‌های استان افزوده خواهد شد و در همین راستا توسعه کشت گیاهان دارویی نیز با توجه به شرایط خاصی که برخی از مناطق استان دارند، ‌ به جد در دستور کار سازمان جهاد کشاورزی قم قرار گرفته‌است.

وی تاکید کرد: در حوزه انجام کارهای زیربنایی نیز برای توسعه فعالیت‌های بخش کشاورزی استان به خصوص در بخش آب و خاک همه ظرفیت‌های خود را به کار گرفتیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *