مایه‌کوبی دام علیه تب برفکی در خراسان‌شمالی آغاز شد

اخبار استانی اخبار داخلی جدیدترین خبر ها خبر های دام

رییس اداره بهداشت و بیماری‌های دامی اداره‌کل دامپزشکی خراسان شمالی گفت: طرح مایه‌کوبی دام سبک و سنگین استان علیه تب برفکی از امروز (دوشنبه) آغاز شد و تا ۲ ماه دیگر ادامه دارد.

حسن قاسمی فرد روز دوشنبه به خبرنگار ایرنا اظهار کرد: طرح مایه کوبی دام سبک و سنگین علیه تب برفکی به صورت رایگان برای دامداران اجرا می شود و در آن واحدهای روستایی، معیشتی و صنعتی زیر پوشش قرار می گیرند.

وی افزود: پیش بینی می شود در این طرح ۸۵ درصد جمعیت دام سنگین و ۹۰ درصد جمعیت دام سبک استان زیر پوشش قرار گیرند و بر این اساس در این دوره بیش از ۲ میلیون راس دام سبک و حدود ۵۰ هزار راس دام سنگین علیه تب برفکی مایه کوبی می شوند.

رییس اداره بهداشت و بیماری های دامی اداره کل دامپزشکی خراسان شمالی گفت: واکسیناسیون دام عشایر کوچرو به مناطق قشلاقی استان گلستان انجام شده است و در این مرحله دام داخل استان علیه تب برفکی مایه کوبی می شود.

وی اظهار کرد: واکسن تب برفکی از طریق بخش دولتی و خرید خدمت بخش خصوصی انجام شده و امسال این خدمات به صورت رایگان انجام می شود.

وی خاطرنشان کرد: در این طرح حدود ۴۵ گروه از دامپزشکان بخش خصوصی و دولتی مشارکت دارند.

تب برفکی، یک بیماری بومی است که معمولا تلفات خیلی زیادی در دام ها ندارد و عمدتا برای دام های تازه متولد شده مشکل آفرین شده و بعضا به تلف شدن آنها می انجامد.

بیماری در دام بالغ سبب کاهش وزن و یا کاهش میزان شیر تولیدی می شود که دامدار را متحمل خسارت می کند.

خراسان شمالی قطب دامداری و دامپروری کشور است و ۴۴ درصد از جمعیت آن در روستاها سکونت دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *