فعالیت ۲۵۰ کارخانه تولید داروی دامی در کشور

اخبار داخلی جدیدترین خبر ها خبر های دام خبر های طیور

مدیرکل دفتر دارو و درمان سازمان دامپزشکی کشور گفت: ۲۵۰ کارخانه تولید داروی دامی، مکمل، ضدعفونی و تولید سم در کشور فعال است.

سید سعید حسینی سی و یکم خرداد ماه در حاشیه برگزاری دومین دوره بازآموزی اصول GMP کارخانجات تولید داروی دامی کشور که در محل سالن جلسات هتل زاگرس بروجرد در حال برگزاری است، اظهار کرد: ۸۶ نوع واکسن برای دام، طیور، آبزیان و حیوانات خانگی مصرف می‌شود و ۱۸۰۰ قلم داروی دامی در چرخه مصرف وجود دارد.

وی بیان کرد: ارتقاء و تضمین کیفیت دارو و واکسن‌هایی که در دامپزشکی استفاده می‌شود از اهمیت بالایی برخوردار است و قبل از اینکه دارو و مواد اولیه مورد نیاز دام‌ها استفاده شود، آزمایشات مرتبط انجام و اگر با ضوابط و استانداردها هماهنگی داشته باشد اجازه مصرف در بازار را دارد و اگر قابل استفاده نباشد از چرخه خارج می‌شود.

مدیرکل دفتر دارو و درمان سازمان دامپزشکی کشور بیان کرد: در سال‌های اخیر شرکت‌های دانش بنیان در حوزه تولید داروهای دامپزشکی فعالیت خوبی داشتند و ۴۰ شرکت دانش بنیان با ۲۵۰ پروانه تولید دارو و واکسن در کشور فعالیت دارند.

حسینی اضافه کرد: به واسطه اینکه سازمان دامپرشکی اهمیت زیادی را برای کیفیت دارو و واکسن‌هایی که مصرف می‌شود دارد، اقدامات قابل توجهی انجام داده که یکی از این اقدامات انجام آزمایش بر روی مواد اولیه و محصولات نهایی دارو و واکسن است.

وی ادامه داد: در تولید داروهای دامی، تضمین کیفیت و اثربخشی و هم بی‌خطری آن‌ها مد نظر است. مدیرکل دفتر دارو و درمان سازمان دامپزشکی کشور افزود: از دیگر موضوعات برای بحث کیفیت، ارزیابی داروها در سطح بازار است که نظارت و مراقبت داروهاست که این دارو کیفیت خود را دارد یا از دست داده و در طول زنجیره تولید، توزیع، نگهداری و مصرف ما باید این تضمین کیفیت را داشته باشیم.

حسینی افزود: داروهای دامی باید از کیفیت و سلامت برخوردار باشد زیرا اگر مراقبت نشود و داروی مشکل دار باشد، سلامت و بهداشت عمومی جامعه را به مخاطره می اندازد.

مدیرکل دفتر دارو و درمان سازمان دامپزشکی کشور با اشاره به اینکه بالای ۹۵ درصد واکسن‌های دامی در داخل کشور تولید می‌شود، اظهار کرد: یکی از اهداف این است که واکسن‌هایی که برای دام و طیور و آبزیان استفاده می شود با روش‌های اصول و استانداردهای دنیا مطابقت داشته باشد.

وی بیان کرد: اما در حوزه واکسن‌های طیور این رقم متفاوت است و ۷۰ درصد از خارج کشور وارد می کنیم اما در ۲ سال اخیر با فعالیت شرکتهای دانش بنیان در حوزه تولید واکسن طیور اقدامات خوبی شده و درصد تولید داروهای طیور رو به افزایش است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *