فاز دهم واکسیناسیون رایگان نیوکاسل طیور بومی قزوین آغاز شد

اخبار استانی اخبار داخلی جدیدترین خبر ها خبر های طیور

رییس اداره بهداشت و مدیریت بیماری های طیور، آبزیان و زنبور عسل دامپزشکی قزوین گفت: فاز دهم طرح واکسیناسیون رایگان بیماری نیوکاسل در طیور بومی استان برای حدود ۴۰۰ هزار قطعه آغاز شد.

وحید ابراهیم نژاد حمیدی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: در راستای اجرای برنامه های پیشگیرانه دفتر بهداشت و مدیریت بیماری های طیور سازمان دامپزشکی کشور جهت پیشگیری و کنترل بیماری نیوکاسل در جمعیت طیور روستایی و همچنین در مزارع صنعتی طیور استان، تاکنون ۹ مرحله واکسیناسیون طیور بومی بر علیه بیماری نیوکاسل در جمعیت طیور روستایی استان با واکسن مقاوم به حرارت، صورت گرفته است.

وی با اشاره به اینکه فاز دهم این طرح تا ۱۵ فروردین ماه سال آینده نیز ادامه پیدا خواهد کرد، افزود: براساس پیش بینی های به عمل آمده حدود ۴۰۰ هزار قطعه طیور بومی استان با اولویت روستاهای اطراف مزارع مهم پرورش طیور صنعتی، با واکسن نیوکاسل مقاوم به حرارت به صورت آشامیدنی مورد واکسیناسیون قرار می گیرند.

حمیدی خاطرنشان کرد: از اهداف عمده این طرح کاهش انتقال و انتشار ویروس بیماری نیوکاسل از مخازن طبیعی به واحدهای صنعتی و به دنبال آن کاهش کانون های این بیماری ویروسی اخطار کردنی در واحدهای مذکور و همچنین کنترل بیماری در طیور روستایی و کمک به تولید و معیشت روستاییان است.

بیماری نیوکاسل یکی از مهمترین بیماری های ویروسی در طیور است که می تواند ضمن ایجاد تلفات در جمعیت آن، خسارت های اقتصادی زیادی را در واحدهای پرورش نیمچه های گوشتی و مزارع مرغ تخمگذار به دنبال داشته باشد، مهمترین راه پیشگیری از بروز این بیماری انجام برنامه واکسیناسیون و رعایت اصول بهداشتی و امنیت زیستی در پرورش و نگهداری طیور خواهد بود.

۲۲۱ هزار قطعه طیور بومی استان قزوین اواخر آذر ماه سال جاری با اولویت روستاهای اطراف مزارع صنعتی طیور و روستاهای با جمعیت بالای طیور بومی با واکسن نیوکاسل مقاوم به حرارت به صورت آشامیدنی واکسینه شدند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *