هشدار اداره کل دامپزشکی خراسان رضوی به دامداران و مرغداران همزمان با کاهش دما

اخبار استانی اخبار داخلی جدیدترین خبر ها خبر های دام خبر های طیور

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی خراسان رضوی گفت: با توجه به کاهش محسوس دمای استان و احتمال بروز نوسانات حرارتی در نواحی مختلف، از کلیه پرورش دهندگان دام و طیور درخواست می‌شود تا با رعایت توصیه‌هایی از بروز بیماری در گله‌های پرورشی دام و طیور جلوگیری به‌عمل آورند.

محمود قربان زاده با اعلام این خبر اظهار کرد: حیواناتی که در آن‌ها هرنوع علائم بالینی از قبیل سرفه، عطسه و … دیده می‌شود باید حتما از سایر حیونات جدا نگهداشته شوند تا باعث گسترش بیماری در سایر دام‌ها نگردند. همچنین لازم است آب مصرفی حیوانات سرد و یخ زده نبوده و در این مورد دامداران باید آب مصرفی را در محل گرمتری نگهداری کرده و در فواصل معین به مصرف دام‌ها برسانند.

وی افزود: در صورت استفاده از وسایل گرمازا در محل نگهداری دام‌ها، طوری برنامه ریزی گردد تا گازهای حاصل از احتراق این وسایل به خارج از محل دام‌ها هدایت شود و نیز با توجه به حساس بودن حیواناتی نظیر اسب به نوسانات درجه حرارت محیط، به کلیه باشگاه‌های سوارکاری و دارندگان انواع اسب، توصیه می‌شود تمهیدات لازم جهت یکنواختی درجه حرارت محیط فراهم نموده و حتی المقدور اسب‌ها را با پوشش مخصوص نگهداری نمایند.

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی خراسان توصیه کرد: لازم است در ساعات گرمتر روز، دامداران، دام‌ها را از اصطبل خارج نموده و برای مدتی درب‌های اصطبل را باز باقی نگهدارند و همچنین با توجه به اهمیت تغذیه در این فصل، توصیه شده تا تغذیه دام‌ها در فواصل زمانی مناسب صورت پذیرد و تا حد امکان میزان مواد خشک و انرژی زا به جیره غذایی  دام‌ها افزوده شود.

قربان زاده افزود: دارندگان و پرورش دهندگان انواع طیور دقت نمایند دمای آب مصرفی طیور با دمای سالن یکی باشد و از ورود هوای مستقیم به سالن پرورش طیور جلوگیری شود. در صورت استفاده از وسایل گرمازا به جز هیتر که باعث مصرف اکسیژن سالن پرورش می‌گردند، قسمتی از سالن جهت خروج گازها تعبیه گردد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی خراسان رضوی وی خاطرنشان کرد:  همچنین با توجه به سردی هوا و افزایش مصرف دان، لازم است فرمول غذایی طوری تنظیم گردد که انرژی مورد نیاز برای تمامی گله طیور تامین شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *