مدیرکل دامپزشکی: کشتار غیر مجاز دام شیوع بیماری های کیستیک را در ایلام ۱۱ برابر کرده است

اخبار استانی اخبار داخلی جدیدترین خبر ها خبر های دام مهم ترین خبر ها

مدیرکل دامپزشکی ایلام گفت: کشتار غیرمجاز دام در این استان به چالشی برای حوزه بهداشت تبدیل شده و برابر بررسی های صورت گرفته شیوع بیماری های کیستیک در ایلام ۹ تا ۱۱ برابر سایر استان های کشور است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، یونس احمدی روز یکشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه با بیان اینکه کشتار غیرمجاز دام نقطه تاریک حوزه دامپروری در استان است، اظهار داشت: ایلام در کنار مزیت هایی که در زمینه محصولات دامی دارد، ولی متاسفانه به عنوان یکی از استان هایی که کشتار غیرمجاز دام در آن بالاست ، شناخته می شود.

وی افزود: بسیاری از بیماری های مشترک بین انسان و دام در نتیجه کشتار غیرمجاز در ایلام به نسبت سایر مناطق کشور بالاست، بطوریکه میزان بیماری های کیستیک ۹ تا ۱۱ برابر سایر استان هاست و در بیماری هایی همچون سل و بروسلوز و حتی سقط جنین و نازایی نیز تاثیر منفی مصرف دام هایی که به صورت غیرمجاز ذبح شده اند، ثابت شده است.

مدیرکل دامپزشکی ایلام گفت: متاسفانه با وجود تلاش های انجام شده در مقوله مقابله با کشتار غیرمجاز دام در استان توفیق چندانی نداشته ایم و همچنان شاهد رونق این مسئله در برخی شهرستان ها هستیم، پنج درصد قیمت گوشت باید در زمینه کشتار بهداشتی و نظارت شرعی هزینه شود تا شاهد این تبعات نباشیم، ولی با این وجود این موضوع در استان ایلام شایع است.

احمدی از معرفی ۶۰۰ واحد عرضه کشتار غیرمجاز دام در استان به مراجع غذایی طی سال گذشته خبر داد و یادآور شد: با وجود این تلاش ها باید با یک تصمیم مدیریتی واحد و همه جانبه و با همراهی رسانه ها خطرات مصرف دام غیرمجاز را برای مردم ایلام نهادینه کنیم.

معیشت بین ۳۰ تا ۵۰ درصد جمعیت ایلام با اقتصاد دام سر و کار دارد

وی افزود: اقتصاد دام یک مقوله چند وجهی است که از خوراک دام تا کشتارگاه و قطعه بندی و فروش را شامل می شود و اگر بتوانیم هر کدام از این قسمت ها را بدرستی مدیریتی کنیم، در کنار اشتغالزایی برای فعالان این حوزه اقتصاد استان نیز از نتایج آن بهره مند خواهد شد.

مدیرکل دامپزشکی ایلام یادآور شد: طی یکسال اخیر فعالیت های بسیار خوبی در زمینه صادرات دام ، مرغ ، شترمرغ و حتی خوراک دام در استان آغاز شده که می تواند درآمدهای بسیار خوبی را نصیب کشاورزان و دامداران کند.

احمدی با اشاره به اینکه هشت واحد قطعه بندی مرغ هم اکنون در استان فعال است، تاکید کرد: اگر بتوانیم تعداد این واحدها را افزایش دهیم با توجه به ارزش افزوده بالا اشتغالزایی مناسبی را نیز به همراه خواهد داشت.

معاون فنی و بهداشتی دامپزشکی ایلام نیز در این نشست گفت: در شش ماهه اول سال بیش از ۴ میلیون و ۴۳۵ هزار واکسیناسیون دام سبک و سنگین و بیش از ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار واکسن طیور جوجه ریزی گوشتی انجام شده است.

جم زاده با بیان اینکه  حوزه دامپزشکی به عنوان یکی از ۱۷ دستگاه اقتصادی شناخته شده است و عضو کارگروه اقتصادی استان ایلام است، اظهار  کرد: اقتصاد دام در استان به صورت زنجیره وار از تولید، پرورش، کشتارگاه، قطعه بندی صورت می گیرد که متولی اصلی اقتصاد دام دامپزشکی استان است.

وی با بیان اینکه طی چندین ماه گذشته صادرات، دام، شترمرغ و خوراک دام صورت گرفته است، گفت: کشتارهای غیرمجاز در استان افزایش یافته و در این زمینه باید اقداماتی انجام شود.

معاون دامپزشکی استان ایلام تصریح کرد: در شش ماهه اول سال بیش از ۴ میلیون و ۴۳۵ هزار واکسیناسیون دام سبک و سنگین و بیش از ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار واکسن طیور جوجه ریزی گوشتی انجام شده است.

جم زاده ادامه داد:  در حوزه تشخیص و درمان ۱۵ درمانگاه فعال، ۳ بیمارستان دامپزشکی، ۳۹ داروخانه و ۴ شرکت توزیع دارو، واکسن و مواد بیولوژی در سطح استان مشغول فعالیت هستند.

وی تاکید  کرد: در این مدت ۱۸۱۳۸ آزمایش انجام شده که ۱۰۱۳۰ شامل بیماری های ویروسی ، انگلی و باکتریایی دام و طیور همچنین ۸۰۰۸ مورد فرآورده های دامی و خوراک بوده است.

معاون فنی و بهداشت دامپزشکی ایلام خاطرنشان کرد: ۸ کارخانه خوراک دام و طیور، آبزیان همچنین ۴ مرکز قطعه بندی و بسته بندی گوشت و فرآورده های مرغ، ۱ کشتارگاه دام و ۲ کشتارگاه صنعتی طیور در سطح استان داریم که در حوزه نظارت و بهداشت به طور روزانه این کار انجام می شود.

جم زاده تصریح کرد: آزمایشگاه دامپزشکی استان جزء ۹ آزمایشگاه مرجع کشور است که آزمایش های مختلفی در آن صورت می گیرد.

وی گفت: ۲۹۹۵ رأس دام به کویت صادر شده که ۸ نفر مجوز صادرات دارند و برای هر نفر ۵۰۰ رأس و اتحادیه ۱۵۰۰ رأس می توانند صادر کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *