قیمت مرغ بالا نرود تولید می‌خوابد

اخبار استانی اخبار داخلی جدیدترین خبر ها خبر های طیور مهم ترین خبر ها

مدیر امور طیور سازمان جهادکشاورزی استان همدان با بیان اینکه تا نیمه آبان مشکلی در زمینه تأمین مرغ نخواهیم داشت، گفت: قیمت مرغ باید بالا برود وگرنه تولید می‌خوابد.

علیرضا قراگوزلو در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به اینکه طی دو ماه گذشته دو میلیون و ۶۰۰ هزار قطعه جوجه‌ریزی در استان صورت گرفته است، اظهار کرد: جوجه‌ریزی دو ماه گذشته خوب بوده به‌طوریکه سه برابر نیاز استان مرغ تولید شده است و هیچ گونه کمبودی تا نیمه آبان نخواهیم داشت اما با توجه به اینکه قیمت مصوب با قیمت تمام شده همخوانی ندارد و مرغداران سود نمی‌کنند، رغبتی به جوجه‌ریزی برای ماه‌های آینده ندارند.

وی با تأکید بر اینکه تنها راه نگهداشتن تولید اصلاح قیمت مصوب مرغ است، تصریح کرد: به علت اینکه پرورش مرغ گوشتی ریسک بالایی دارد باید حاشیه سود بالاتری نیز داشته باشد در حالیکه حاشیه سود ۱۰ درصدی هم برای مرغداران لحاظ نشده است.

مدیر امور طیور سازمان جهادکشاورزی استان همدان با بیان اینکه ترس ما این است که سرمایه بخش طیور به سمت دیگر برود، یادآور شد: پرورش مرغ یک کار اقتصادی بوده و مرغدار به دنبال سود است و اگر سودی نداشته باشد دیگر جوجه‌ریزی نخواهد کرد. خروج سرمایه از این بخش به زودی برنمی‌گردد و در نهایت منجر به آسیب به بخش کشاورزی و سلامت مردم خواهد شد.

قراگوزلو با اشاره به اینکه دولت ارز ترجیهی را حذف کرد و یارانه را به مردم داد، ادامه داد: قرار بود کارت پروتئینی صادر شود اما تاکنون صادر نشده است و یارانه مصرف پروتئین در بخش های دیگر هزینه می‌شود.

وی با بیان اینکه ظرفیت جوجه ریزی استان در دوره ۹.۵ میلیون قطعه است، خاطرنشان کرد: سهمیه ابلاغی به استان یک میلیون و ۸۰۰ هزار قطعه است که در هر دوره بیش از این میزان جوجه‌ریزی می‌شود اما اگر تولید مقرون به صرفه نباشد جوجه‌ریزی کمتر خواهد شد.

قراگوزلو با اشاره به اینکه در استان کمیته‌های مختلفی تشکیل شده و مکاتباتی با وزارت جهادکشاورزی صورت گرفته تا قیمت مصوب مرغ تغییر کند، گفت: قیمت مرغ باید بالا برود وگرنه تولید می‌خوابد چراکه مرغدار تا زمانی تولید می‌کند که مقرون به صرفه باشد بنابراین با قید فوریت باید قیمت مرغ اصلاح شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *