طرح ویژه نوروزی دامپزشکی در قشم آغاز شد

اخبار استانی اخبار داخلی جدیدترین خبر ها خبر های دام خبر های طیور

رییس اداره دامپزشکی قشم گفت: طرح تشدید کنترل و نظارت بهداشتی بر تولید و عرضه فرآورده‌های خام دامی در آستانه فرا رسیدن عید نوروز از امروز(شنبه) در این شهرستان آغاز شد.

محمد صدیق ارم در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در این طرح که تا پایان ماه مبارک رمضان ادامه دارد ۲ اکیپ شامل یک گروه ثابت و یک گروه سیار مسئولیت نظارت بر مراکز تولید، بسته بندی، توزیع (حمل و نقل) و عرضه فرآورده های خام دامی در سرتاسر این جزیره را برعهده دارند.

وی هدف از تشدید نظارت‌های بهداشتی در سرزمین آب و آفتاب را ارتقای سطح بهداشت و ایجاد امنیت غذایی قشموندان و گردشگران عنوان کرد و گفت: با توجه به اینکه جزیره قشم در این فصل از سال میزبان تعداد زیادی از مسافران نوروزی است تمهیدات بهداشتی دامپزشکی از اهمیت بیشتری برخوردار است.

رییس اداره دامپزشکی قشم اضافه کرد: در راستای اجرای این طرح همه مراکز تهیه، تولید، ذخیره و عرضه فرآورده‌های خام دامی از جمله کشتارگاه‌های دام و طیور، سردخانه‌ها، مراکز بسته‌بندی مرغ، گوشت و تخم‌مرغ، فروشگاه‌ها و مراکز عرضه فرآورده‌های خام دامی، مراکز طبخ غذا شامل رستوران‌ها، کبابی‌ها، مراکز اقامتی و هتل‌ها به‌صورت مرتب مورد رصد و پایش بازرسان دامپزشکی قرار خواهد گرفت.

ارم از عموم قشموندان و گردشگران درخواست کرد ضمن رعایت توصیه های بهداشتی دامپزشکی به عنوان ناظر بهداشتی همیار دامپزشکی باشند و در صورت اطلاع و مشاهده هرگونه تخلف مرتبط با اداره دامپزشکی شهرستان قشم از طریق شماره های ۰۷۶۳۵۳۴۴۱۱۰ و ۰۷۶۳۵۳۴۴۴۲۰ به اداره کل دامپزشکی جزیره اطلاع دهند.

وی توصیه کرد: قشموندان و گردشگران در خرید فرآورده های خام دامی به نظافت، نحوه چیدمان در یخچال ها، پرسنل و نیز وضعیت بهداشت مرکز عرضه توجه و از خریداری گوشت و مرغ بیرون از یخچال یا سردخانه خودداری کنند.

به گزارش ایرنا، دامپزشکی به معنای درمان یک بیماری در دام نیست، فعالیت های مربوط به امر دامپزشکی نقش موثری در بهداشت عمومی و ارتقای سلامت جامعه دارد که با نبود آن بدون شک بخشی از سلامت جامعه به مخاطره خواهد افتاد.

از جمله وظایف سازمان دامپزشکی به عنوان عضوی فعال از سازمان جهانی بهداشت دام (OIE) بررسی بیماری های دامی، شناسایی مناطق و منابع آلوده و راه سرایت و طرز انتشار بیماری ها، تامین بهداشت دام کشور از طریق پیشگیری و مبارزه با بیماری های همه گیر و قرنطینه ای دام و همکاری با وزارت بهداشت در امر مبارزه با بیماری های مشترک انسان و دام است.

جزیره قشم با وسعت یک هزار و ۵۰۰ کیلومتر مربع از تنگه هرمز به موازات ساحل جنوبی ایران به طول ۱۳۵ کیلومتر و عرض میانگین ۱۱ کیلومتر از توابع هرمزگان است و ۳۰۰ کیلومتر خط ساحلی دارد.

شهرستان قشم شامل جزیره‌های قشم، هنگام و لارک با حدود ۱۵۰ هزار نفر جمعیت از تنگه هرمز به موازات ساحل استان هرمزگان به طول ۱۵۰ و عرض میانگین ۱۱ کیلومتر در میان آب‌های خلیج فارس گسترده شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *