۹۳ درصد واحدهای مرغداری کردستان فعال است

اخبار استانی اخبار داخلی جدیدترین خبر ها خبر های طیور

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی کردستان گفت: ۹۳ درصد واحدهای مرغداری استان با ظرفیت تولید ۱۴ میلیون و ۵۰۰ هزار قطعه در دوره، فعال هستند.

به گزارش ایرنا، فرزاد معاونی روز شنبه در نشست هم اندیشی بررسی وضعیت جوجه ریزی واحدهای مرغداری استان کردستان اظهار داشت: ۷۶۴ واحد مرغداری با ظرفیت تولید سالانه ۱۵ میلیون قطعه در دوره و ۶۰ میلیون قطعه در استان وجود دارد.

وی اضافه کرد: در سه ماهه نخست سال جاری شاهد افزایش جوجه‌ریزی در واحدهای مرغداری استان بودیم ولی در سه ماهه تابستان تولید آن کاهش پیدا کرد.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی کردستان ادامه داد: مهرماه امسال میزان جوجه ریزی نسبت به مهر سال گذشته ۲۹ درصد افزایش یافت که با توجه به تاثیر قدرت خرید مردم، عرضه و تقاضا در بازار نامتعادل شد.

معاونی با اشاره به اینکه میزان جوجه ریزی در واحدهای مرغداری استان از ابتدای سال جاری تاکنون نسبت به مدت مشابه آن در سال گذشته ۶ درصد کاهش یافت، افزود: در ۱۵ روز اخیر هم قیمت مرغ از میزان مصوب آن هم کمتر شده و همین موضوع، منجر به ضرر و زیان به مرغداران استان شده است.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی کردستان گفت: در راستای حمایت از مرغداران، شرکت پشتیبانی امور دام استان اقدام به خرید تضمینی مرغ از مرغداران کرده است.

کردستان رتبه نخست گازرسانی به واحدهای مرغداری کشور را دارد

معاونی از جمله اقدامات مهم و تاثیرگذار در صنعت طیور استان را گازرسانی به واحدهای مرغداری خواند و گفت: میانگین کشوری گازرسانی به واحدهای مرغداری ۳۵ درصد و این میزان در کردستان ۹۳ درصد است.

وی اظهار داشت: میزان سرمایه گذاری برآورد شده در صنعت طیور استان هم ۱۰۰ هزار میلیارد ریال و میزان اشتغالزایی مستقیم و غیرمستقیم آن هم ۱۴ هزار نفر است.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی کردستان با بیان اینکه ۱۷ واحد پرورش مرغ گوشتی هم در استان با ظرفیت ۴۹۰ هزار قطعه در استان وجود دارد، افزود: ۱۷ کارخانه خوراک طیور و هفت کشتارگاه صنعتی طیور هم به ظرفیت ۱۸ هزار قطعه در استان وجود دارد.

یک میلیون و ۲۱۷ هزار و ۳۸ هکتار از مساحت کردستان به اراضی کشاورزی اختصاص دارد که این میزان حدود پنج درصد اراضی کشاورزی کشور را تشکیل داده است.

۹۶ درصد سطح اراضی کشاورزی استان به کشت سالانه محصولات زراعی و سطح آیش (بدون کشت) و چهار درصد به عبارتی ۵۲ هزار و ۶۷۰ هکتار آن هم به اراضی باغی اختصاص پیدا کرده است.

بر اساس آخرین گزارش عملکرد سالانه تولید محصولات زراعی و باغی استان که مربوط به سال ۱۴۰۰ است در ۷۹۱ هزار و ۹۷۰ هکتار زیر کشت، یک میلیون و ۷۵۴ هزار تن محصول تولید شده و میزان برداشت محصولات باغی هم ۴۴۳ هزار تن بوده است.

از ۷۹۱ هزار و ۹۷۰ هکتار اراضی زیر کشت محصولات زراعی استان ۸۷ درصد دیم و فقط ۱۳ درصد آن آبی است. سالانه حدود ۲۱۱ هزار و ۲۶۸ هکتار از اراضی دیم به ویژه در شرق، شمال شرق و شمال استان به طور آیش در تناوب زراعی قرار می‌گیرد.

۷۹ درصد از سطح زیرکشت محصولات زراعی استان سالانه به غلات، ۱۳ درصد حبوبات، پنج درصد به علوفه و سه درصد دیگر به سایر محصولات زراعی اختصاص پیدا می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *