کاهش هزینه‌های تولید با بازگشت پسماندهای کشاورزی به چرخه خوراک دام

اخبار داخلی جدیدترین خبر ها خبر های اقتصادی خبر های دام خبر های طیور

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه و جایگاه خوراک دام وزارت جهاد کشاورزی گفت: هزینه‌های تولید با بازگشت بقایا و پسماندهای کشاورزی به چرخه خوراک دام و طیور حدود یک پنجم کاهش پیدا می‌کند.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از وزارت جهاد کشاورزی، احمدرضا سیدعلیان افزود: سالانه در کشور ۲۶ میلیون تن بقایا و پسماندهای کشاورزی در حوزه‌های زراعی، باغی و صنایع تبدیلی داریم که برآورد شده در صورت بازگشت به چرخه خوراک دام و طیور با کمک شرکت‌های دانش بنیان و بخش تحقیقات، هزینه‌های تولید خوراک دام و طیور را کاهش می‌دهد.

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه و جایگاه خوراک دام وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: خوراک دام و طیور در حال حاضر نزدیک به ۷۰ درصد هزینه‌های تولید را تشکیل می‌دهد.

سیدعلیان با بیان این که اکنون بخشی از پسماندها و بقایای کشاورزی بدون فرآوری مورد استفاده قرار می‌گیرد، گفت: ما به دنبال بازگشت بقایا و بازماندهای کشاورزی به چرخه خوراک دام و طیور در یک مدل توسعه صنعتی هستیم که در این مدل با یک فرمول و قاعده، بقایای کشاورزی با ارزش غذایی بالا وارد جیره دام و طیور می‌شود.

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه و جایگاه خوراک دام وزارت جهاد کشاورزی هدف از این اقدام را تحول در خوراک دام و طیور، افزایش سود تولیدکنندگان و اقتصادی کردن تولید عنوان کرد.

وی به میزان بقایای کشاورزی در حوزه باغی و زراعی اشاره کرد و گفت: سالانه ۳ میلیون تن سرشاخه‌های نیشکر، حدود دو میلیون تن سرشاخه‌های خرما، ۶۰۰ هزار تن پوست پسته، ۱.۵ میلیون تن بقایای مرکبات و دو میلیون تن بقایای زیتون در کشور داریم و با توجه به محتوای انرژی و پروتئینی که دارند، می‌توانند به چرخه تولید خوراک دام و طیور بازگردند.

سالانه ۲۶ میلیون تن پسماند کشاورزی به هدر می‌رود

سیدعلیان در همین حال ارزش اقتصادی ۲۶ میلیون تن بقایای و پسماندهای زراعی، باغی و صنایع تبدیلی را بیش از ۵۱۶ هزار میلیارد ریال عنوان کرد و افزود: ۲۶ میلیون تن بقایا و بازماندهای گیاهی در بخش کشاورزی معادل ۱۳ میلیارد مترمکعب آب است.

وی با اشاره به تشکیل کارگروه بهره‌وری ملی در سال ۱۴۰۰ گفت: این کارگروه ملی با ۹ کارگروه علمی و فنی در زیرمجموعه خود، موظف است در زمینه موضوعات مختلف برای تحول خوراک دام و طیور کار کنند

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه و جایگاه خوراک دام وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: ما درحال فعال سازی نزدیک به ۱۵۰ شرکت دانش بنیان را در بخش‌های مختلف از گیاهان مقاوم به کم آبی و شوری تا پسمانده و بازماندهای حوزه‌های زراعی، باغی و صنایع تبدیلی هستیم تا با دانش فنی بالا در زمینه بهره‌وری کمک کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *