720 هزار قطعه طیور بومی کرمانشاه علیه نیوکاسل واکسینه شدند

اخبار استانی اخبار داخلی جدیدترین خبر ها خبر های طیور مهم ترین خبر ها

رئیس اداره بهداشت و بیماری‌های طیور اداره کل دامپزشکی استان کرمانشاه از واکسیناسیون 720 هزار قطعه از طیور بومی استان علیه بیماری نیوکاسل خبر داد.

علیرضا حیدری در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به واکسیناسیون رایگان طیور بومی استان علیه نیوکاسل، اظهار کرد: روستاهای استان کرمانشاه حدود 720 هزار قطعه طیور بومی دارند که تمامی این طیور علیه بیماری نیوکاسل واکسینه شدند.

حیدری اضافه کرد: از صاحبان واحدهای صنعتی طیور انتظار می‌رود حتما نسبت به واکسیناسیون طیور واحدهای مرغداری خود اقدام کنند، چون هرچه پوشش واکسیناسیون بیشتر شود و واحدهای مرغداری هم موازین بهداشتی را بیشتر رعایت کنند، کمتر شاهد بروز بیماری نیوکاسل در مرغداریها خواهیم بود.

حیدری با بیان اینکه  بیماری نیوکاسل بیماری مسری طیور است که از 50 سال پیش در کشور دیده شده، گفت: مخزن بیماری نیوکاسل طیور، پرندگان وحشی و بومی هستند. 

حیدری اشاره ای هم به علائم بیماری نیوکاسل در طیور داشت و گفت: بسته به شدت بیماری ممکن است سیستم تنفسی، عصبی و یا گوارشی طیور درگیر شود.

وی اضافه کرد: تاج و ریش تیره، کسلی و عدم مصرف آب و غذا و اسهال سبز از علائم عمومی بیماری نیوکاسل در طیور است که در موارد شدید فلجی اعصاب، دست و پا و… نیز در طیور دیده خواهد شد.

وی با اشاره به اهمیت شناسایی زودهنگام بیماری جهت کنترل آن، گفت: اگر بیماری زود تشخیص داده شود، از تلفات زیاد جلوگیری خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *