کاهش تفاوت بین نرخ‌ مصوب مرغ با نرخ‌ آزاد/ بازار مرغ در تعادل نسبی به سر می‌برد

اخبار داخلی جدیدترین خبر ها خبر های طیور خبر های عمومی مهم ترین خبر ها

مدیر امور طیور، زنبور عسل و کرم ابریشم سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: در حال حاضر بازار مرغ در تعادل نسبی به سر می‌برد و قیمت‌ها نوسان زیادی ندارد. همچنین تفاوت بین نرخ‌ مصوب مرغ با نرخ‌ آزاد به مراتب کمتر شده است.  

محمد مهدی یعقوب‌زاده در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص دلایل افزایش قیمت مرغ اظهار کرد: بخشی از مرغ مصرفی در خراسان رضوی مرغ‌ منجمد است. با تولید مرغ‌ منجمد و وارد کردن مرغ از دیگر استان‌ها و تولید داخلی هیچ مشکلی در تولید و عرضه مرغ در استان نداریم.

وی ادامه داد: در حال حاضر قیمت مرغ در کشتارگاه‌ها کیلویی حدود ۵۸ تا ۶۰ هزار تومان است. تفاوت قیمت مرغ در بازار هم به دلیل بسته‌بندی متفاوت است. هم‌اکنون بازار با کمبود مرغ مواجه نیست. البته برخی روزها تا ۱۰۰ و بعضی روزها بین ۳۰ تا ۴۰ تن کمبود مرغ در استان اتفاق می‌افتد اما براساس برنامه‌ریزی صورت گرفته برای استان این کمبودهای روزانه از طریق توزیع مرغ منجمد یا واردات از سایر استان‌ها رفع می‌شود.

مدیر امور طیور، زنبور عسل و کرم ابریشم سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی بیان کرد: در توزیع مناسب مرغ و مدیریت قیمت آن پرداخت یارانه به مصرف‌کننده به صورت کالابرگ سیاست قابل قبولی است. در حال حاضر لازم است بخشی از تولید مرغ برای حمایت از اقشار ضعیف و همچنین جهش تولید یارانه‌ای توزیع شود.  

یعقوب‌زاده درباره برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته برای افزایش بهره‌وری در تولید مرغ اظهار کرد: برای این منظور کارگروه‌هایی فعال شده و تلاش می‌شود بخش و تشکل‌های خصوصی بیشتر در روند تولید نقش داشته باشند. از ایندطریق دست واسطه‌ها نیز از بازار کوتاه می‌شود.

وی ادامه داد: واسطه‌گری بر روند تولید و همچنین کیفیت محصول تاثیر دارد. بر همین اساس برنامه ما این است که فعالیت زنجیره‌های تولیدی را افزایش بدهیم تا تولید عمدتا به صورت قراردادی دنبال شود. اینگونه بهره‌وری افزایش یافته و نظارت بر تولید و کیفیت دوچندان خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *