واکسیناسیون طیور بومی علیه بیماری نیوکاسل در نطنز

اخبار داخلی جدیدترین خبر ها خبر های طیور مهم ترین خبر ها

رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان نطنز گفت: پیش‌بینی می‌کنیم بیش از ۲۵ هزار قطعه طیور بومی علیه بیماری نیوکاسل در نطنز واکسینه شوند.

سیامک رضوان در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: پیش‌بینی می‌کنیم بیش از ۲۵ هزار قطعه طیور بومی برای مقابله با بیماری نیوکاسل واکسینه شوند.

وی افزود: با توجه به اینکه یکی از مخازن این بیماری طیور بومی هستند سعی می‌شود با واکسیناسیون طیور بومی از انتشار این بیماری جلوگیری شود.

رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان نطنز گفت: برای کمتر شدن این بیماری در سطح شهرستان تمام طیور بومی به‌صورت رایگان واکسیناسیون می‌شوند.

وی تصریح کرد: ویروس نیوکاسل از خانواده ویروس‌های پارامیکسو و از جمله بیماری‌های مرغ و خروس است و در ۳ نوع مختلف ضعیف، متوسط و قوی می‌تواند گله‌ها را درگیر کند که در نوع حاد یا قوی تلفات بسیار بالا خواهد بود.

رضوان خاطرنشان کرد: نفس کشیدن با دهان باز، نفس‌نفس زدن، خس‌خس کردن سینه، داشتن سرفه و عطسه، وجود اسهال آبکی یا سبز رنگ، کاهش اشتها و کاهش وزن، لرزش بدن و افتادگی بال‌ها، کز کردن و گوشه‌گیری، عدم تعادل در راه رفتن و ایستادن، داشتن سرگیجه، در موارد حاد فلج شدن پاها و پیچیدن گردن به سمت بدن از علائم بارز این بیماری است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *