مورد قطعی از بیماری آنگارا در واحدهای پرورش طیور چهارمحال و بختیاری مشاهده نشده است

اخبار داخلی اخبار علمی جدیدترین خبر ها خبر های طیور مهم ترین خبر ها

مدیرکل دامپزشکی چهارمحال و بختیاری گفت: امسال تاکنون مورد قطعی از بیماری آنگارا در واحدهای پرورش طیور استان مشاهده نشده است.

محمد اسدی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: بیماری آنگارا نوعی بیماری عفونی ویروسی است که با ابتلا و تلفات بالا در ماکیان اتفاق می‌افتد و با تجمع مایعات کاهی رنگ در زیر پرده قلب و خونریزی در کبد مشخص می‌شود، البته تلفات در جوجه‌های گوشتی به بالای ۸۰ درصد نیز می‌رسد و در تخم‌گذارها ممکن است تا  ۰.۲ درصد در  هفته، تلفات مشاهده شود.

وی افزود: این بیماری دارای نشانه های بالینی اختصاصی نیست و با علایم عمومی که به صورت ناگهانی شروع  می‌شوند و با  کز کردگی، دور هم جمع شدن ، ژولیدگی پرها و مدفوع کلوئیدی زرد رنگ ادامه خواهد یافت، البته شیوع و شدت بیماری با تراکم گله‌های طیور در یک منطقه ارتباط دارد.

مدیرکل دامپزشکی چهارمحال و بختیاری گفت: دوره نهفته بیماری بستگی به سن پرنده و مسیر عفونت می‌تواند بسیار کوتاه بین ۲۴ تا ۴۸ ساعت باشد و با توجه به عامل بیماری، ریشه‌کنی آن از واحد های آلوده سخت‌تر و لزوم  اتخاذ تدابیر بهداشتی و رعایت شرایط قرنطینه‌ای شدیدتر الزامی است.

اسدی رعایت اصول امنیت زیستی و قرنطینه‌ای، پاکسازی و ضدعفونی پیش، حین و در پایان دوره پرورش با ضدعفونی‌کننده‌های موثر، واکسیناسیون گله‌های مادر به ویژه گله‌های مادر گوشتی به منظور ایمنی مناسب در جوجه‌های گوشتی تولیدی، تهیه جوجه یک روزه از مزارع مادر واکسینه شده (دو نوبت)، عقیم‌سازی کود تولیدی پایان پرورش به هنگام بارگیری و خروج کود، ضرورت رعایت موازین بهداشتی به منظور جلوگیری از گرد و غبار و ایجاد مخاطره برای واحد های طیور همجوار را از جمله راه‌های پیشگیری و کنترل بیماری برشمرد.

وی با اشاره به اینکه در سال جاری تاکنون مورد قطعی از این بیماری در واحدهای  پرورش طیور استان مشاهده و گزارش نشده است، خاطرنشان کرد:  سال گذشته در راستای  ماموریت‌های بررسی، مراقبت و پایش بیماری آنگارا ، ۶ کانون در استان شناسایی و تشخیص قطعی داده شد و  ۱۱۳ هزار قطعه جوجه گوشتی در واحدهای مبتلا به این بیماری در سنین مختلف معدوم‌سازی شد، همچنین تمامی واحدهای مرغ مادر واجد شرایط  دریافت واکسن، تحت پوشش واکسیناسیون لازم قرار گرفته‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *