موردی از کانون بیماری تب برفکی سویه آفریقایی در کرمانشاه مشاهده نشده است

اخبار استانی اخبار داخلی جدیدترین خبر ها خبر های دام

مدیرکل دامپزشکی استان کرمانشاه گفت: با تلاش جهادگونه کارکنان این اداره کل در پوشش صددرصدی واکسیناسیون جمعیت دامی، خوشبختانه هیچ موردی از سویه آفریقایی تب برفکی در این استان تاکنون مشاهده نشده است.

حسین حیدری روز چهارشنبه به مناسبت هفته دولت با حضور در ایرنای مرکز کرمانشاه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگاران این مرکز، با بیان اینکه این سویه جدید (SAT۲) تب برفکی از اواخر سال گذشته در کشور عراق شایع شده و هنوز نیز کنترل نشده است افزود: در حالیکه استان کرمانشاه ۳۷۱ کیلومتر با کشور عراق مرز مشترک دارد ولی با انجام اقدامات پایشی و نظارتی در کنار واکسیناسیون صدر درصد تاکنون هیچ مورد از این بیماری در استان گزارش نشده است.

وی اضافه کرد: به دلیل شیوع این سویه افریقایی تب برفکی در عراق روزانه پایش ها به طور مستمر در همه شهرستان ها انجام می گیرد ضمن آنکه جهت اطمینان از عدم شیوع این بیماری در پنچ استان مرزی از جمله کرمانشاه یک فاز مضاعف از واکسیناسیون تب برفکی در حال انجام است.

کانونی از تب برفکی در استان مشاهده نشده است

مدیرکل دامپزشکی استان کرمانشاه با اشاره به اقدامات این اداره کل در بحث واکسیناسیون کامل در استان یادآور شد: این امر باعث شده در حالیکه در تب برفکی در سال ۱۳۹۹، ۵۰ کانون در این استان وجود داشت این تعداد در سال ۱۴۰۰ به ۹ و در سال ۱۴۰۱ به ۶ کانون تقلیل پیدا کند ضمن آنکه امسال نیز تاکنون هیچ موردی از این بیماری دیده نشده است.

حیدری افزود: سازمان دامپزشکی یک برنامه کلی مبنی بر ریشه کنی ۶ بیماری شاخص مشترک انسان و دام و دامی از جمله تب برفکی، ppr (طاعون نخشوارکننده)، بروسلوز ، آبله ، cchf (تب خونریزی‌دهنده کریمه-کنگو) و آنفلوانزای فوق حاد پرندگان دارد که از جمله موارد تخصصی در حوزه دام است که اولین گام ریشه کنی این بیماری ها براساس واکسیناسیون صددرصدی در کنار ترویج و آموزش است.

وی با بیان اینکه بر همین اساس در حوزه دامی کانون های بیماری در سه سال اخیر روند کاهشی در استان کرمانشاه داشته است بیان کرد: بیماری ppr (طاعون نخشوارکننده) نیز در سال ۱۴۰۱ و نیز در سال جاری تاکنون در استان کرمانشاه صفر بوده و حتی یک مورد مشکوک نیز دیده نشده است چون بیش از ۲ سال است پوشش صددرصدی واکسیناسیون این بیماری انجام شده است.

افزایش ۶۳ درصدی واکسیناسیون در استان

حیدری تاکید کرد: درصد افزایش واکسیناسیون در این استان نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۶۳ درصد رشد افزایش یافته است یعنی از ۶ میلیون و ۱۸۵ هزار نوبت سر واکسیناسون انجام شده در سال گذشته این تعداد به بیش از ۱۱ میلیون سر نوبت سر رسیده است که بار مالی آن را سازمان دامپزشکی تقبل کرده به طوری که برای هر دُز واکسن که به بخش خصوصی برون سپاری شده است برای هر راس دام سبک یک و دام سنگین سه هزار و ۵۰۰ تومان به بخش خصوصی پرداخت کرده است.

وی با بیان اینکه تعرفه های سال جدید از یک هزار تومان دام سبک به یک هزار و ۵۰۰ و دام سنگین از سه هزار و ۵۰۰ به ۶ هزار و ۵۰۰ تومان افرایش پیدا کرده است گفت: هم اینک این اداره کل در حالیکه میزان پوشش واکسیناسیون آن ۲۰ درصد نیز افزوده شده است با حداقل اعتبارات در حال فعالیت است در حالی که تامین به موقع اعتبارات برای این حوزه از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا دیدمان به حوزه دام باید به عنوان یک صنعت که نیاز به سرمایه گذاری دارد باشد.

کاهش اعتبارات دامپزشکی در سال جاری

مدیرکل دامپزشکی استان کرمانشاه یادآور شد: اعتبارات حوزه پیشگیری ما امسال انتظار می رفت نسبت به سال گذشته با توجه با افزایش تعرفه ها حداقل ۲۰ تا ۳۰ درصد افزایش یابد ولی متاسفانه در بخشی از آیتم ها با کاهش نیز همراه بوده است.

وی تاکید کرد: استان کرمانشاه یک استان کشاورزی و دامداری است بنابراین مسوولان استانی باید در تامین اعتبارات این حوزه توجه بیشتری مبذول کنند.

حیدری ادامه داد: استان کرمانشاه با یک میلیون و ۶۰۰ هزار راس دام سبک روستایی از این حیث حایز رتبه هفتم در کشور است که تامین کننده دام سبک ۶ تا هفت استان بزرگ است و در دام سبک عشایر نیز رتبه پنجم را با یک میلیون و ۴۰۰ هزار راس در اختیار دارد.

به گزارش ایرنا، استان کرمانشاه در حال حاضر دارای بیش از سه میلیون راس واحد دام سبک و ۱۲۰ تا ۱۵۰ هزار راس دام سنگین است که بیشتر آنها به صورت سنتی است.

این استان همچنین ۲۱ کشتارگاه شامل سه کشتارگاه صنعتی دام ( ۲ کشتارگاه در شهر کرمانشاه و یک کشتارگاه در شهرستان کنگاور) ، هفت کشتارگاه صنعتی طیور و ۱۱ کشتارگاه سنتی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *