مروری بر مهم‌ترین دستاوردهای سفر وزیر جهاد کشاورزی به قزوین

اخبار داخلی جدیدترین خبر ها خبر های اقتصادی خبر های دام خبر های طیور خبر های عمومی مهم ترین خبر ها

هم‌زمان با دومین روز هفته دولت سید جواد ساداتی‌نژاد وزیر جهاد کشاورزی به استان قزوین سفر کرد که در این گزارش مروری بر مهم‌ترین دستاوردهای وی داریم.

استان قزوین با برخورداری از دشت حاصلخیز قزوین، یکی از قطب‌های مهم کشاورزی کشور به شمار می‌رود و با کمتر از یک درصد از مساحت کشور، بیش از چهار درصد تولیدات کشاورزی کشور را تأمین می‌کند.

طی یک سال اخیر، با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته دستاوردهای چشمگیری برای کشاورزی این استان رقم خورده است. رکوردشکنی خرید تضمینی گندم در قزوین، جهش تولید در دیم‌زارها باهدف کمک به امنیت غذایی و رفع محرومیت روستاها، احیای دشت قزوین، رشد ۴۶ هزار تنی تولید گوشت قرمز، مرغ و شیر در قزوین، ارتقای ضریب مکانیزاسیون کشاورزی قزوین، اجرای ۲۴۰ هزار هکتار رفع تداخل در اراضی کشاورزی قزوین بخشی از دستاوردهای حوزه کشاورزی است.

به گزارش ایسنا، هم‌زمان با دومین روز هفته دولت، شاهد حضور سید جواد ساداتی‌نژاد، وزیر جهاد کشاورزی به استان بودیم. وزیر جهاد کشاورزی در این سفر یک‌روزه علاوه بر افتتاح ۶۷ طرح تولیدی بخش کشاورزی، از چند واحد کشاورزی در قزوین بازدید و با فعالان حوزه کشاورزی و دانش‌بنیانی‌ها نیز دیدار کرد.

لزوم توجه به توسعه کشت قراردادی

افتتاح  طرح فراوری سیب‌زمینی طلاچین، اولین بازدید وزیر جهاد کشاورزی در روز گذشته بود. این شرکت واقع در اراضی روستای دارالسرور شهرستان آبیک در زمینی به مساحت ۳۰۵ هزار مترمربع و زیربنای ۱۳ هزار مترمربع احداث‌ شده که ظرفیت تولید ۲۳ هزار تن انواع نشاسته سیب‌زمینی، انواع فرآورده‌های حجیم‌شده (ذرت) را دارد. با ایجاد و راه‌اندازی این واحد تولیدی که  ۳۰۰۰ میلیارد ریال توسط بخش خصوصی سرمایه‌گذاری شده و زمینه اشتغال برای ۱۲۵ نفر به‌صورت مستقیم و ۳۰۰ نفر به‌صورت غیرمستقیم در منطقه فراهم‌ شده است.

این واحد تولیدی از آخرین فن‌آوری‌های نوین و روز جهت فرآوری سیب‌زمینی استفاده کرده است. ایجاد ارزش‌افزوده محصول سیب‌زمینی، صادرات محصولات فرآوری شده و ایجاد اشتغال در منطقه از مزیت‌های پروژه مذکور است که وزیر جهاد کشاورزی در بازدید از این طرح به توسعه کشت قراردادی و توجه ویژه مدیران استانی به آن تأکید داشت.

اعلام حمایت ساداتی‌نژاد از فرودگاه مسافربری قزوین

فرودگاه قزوین پس از انقلاب اسلامی برای ارائه خدمات به بخش کشاورزی ازجمله در حوزه سم‌پاشی مزارع به وزارت جهاد کشاورزی واگذار شد. بازدید از فرودگاه هواپیمایی ویژه خدمات کشاورزی قزوین به‌عنوان دومین مقصد وزیر کشاورزی موردتوجه این مقام عالی کشوری قرار گرفت و با تأکید بر لزوم فرودگاه مسافربری در قزوین توسط استاندار و اعلام حمایت ساداتی‌نژاد، مقرر شد تا این فرودگاه علاوه بر کاربری کشاورزی، مورداستفاده تجاری و مسافربری قرار گیرد.

از سنددار شدن اراضی کشاورزی تا لزوم احیای دشت قزوین

دیدار با نماینده ولی‌فقیه از دیگر برنامه‌های ساداتی‌نژاد در قزوین بود که در این دیدار مواردی چون تغییر کاربری غیرمجاز زمین‌های کشاورزی قزوین، زمین‌خواری، لزوم توسعه و احیای دشت قزوین، پیشروی توسعه صنعت استان به بهای قربانی شدن بهترین اراضی کشاورزی قزوین توسط آیت‌الله عابدینی مطرح شد و وزیر جهاد کشاورزی از سنددار شدن تمامی اراضی کشاورزی تا پایان دولت سیزدهم به‌منظور کاهش تغییر کاربری‌های غیرمجاز خبر داد و بر احیای دشت قزوین به‌عنوان یکی از مهم‌ترین قطب‌های کشاورزی کشور خبر داد.

ساداتی‌نژاد بابیان اینکه، کشاورزی در استان قزوین ریشه و هویت دارد و احیای دشت قزوین در دستور کار وزارت جهاد کشاورزی است، اظهار کرد: باید نگاه دانشی و فن‌آوری نوین و همچنین کشاورزی هوشمند را در قزوین عملیاتی کنیم و با تأکید رئیس‌جمهور در خصوص اهمیت دشت قزوین موضوع احیای این دشت در دستور کار است تا هوشمندسازی آن انجام و احیا شود.

وی ادامه داد: برای حمایت از کشاورز ایرانی بهترین کار توسعه کشاورزی قراردادی است تا کشاورز از زمان کاشت محصول تا فروش آن دغدغه‌ای نداشته باشد.

وزیر جهاد کشاورزی در ادامه به ظرفیت‌های انسانی و فوق‌العاده در استان قزوین اشاره کرد و گفت: ثروت نیروی انسانی هوشمند و پرتوان در استان قزوین از دشت قزوین نیز باارزش‌تر است.

ساداتی نژاد به مأموریتی که اخیراً بر عهده جهاد کشاورزی نهاده شده اشاره کرد و گفت: بعضی‌ها بر این عقیده‌اند که با مأموریت جدید جهاد کشاورزی که همان نظارت و بازرسی بر بازار محصولات است جهاد کشاورزی تولید را فراموش کرده که افزایش خرید گندم، تولید برنج، تولید جو و ذرت و سایر ارقام نشان می‌دهد که این نظر نادرست است و تولید بدون بازار امکان ندارد و این ۲ باهم و در کنار هم هستند.

وزیر جهاد کشاورزی یادآور شد: طرح مهمی در حال اجراست که مناطق ویژه و آزاد کشاورزی را در چهار استان کشور فعال و ایجاد خواهیم کرد براین اساس مناطقی که قطب کشاورزی هستند به سمت مناطق ویژه یا آزاد کشاورزی بروند که یکی از مناطق مهم قزوین است و امیدواریم سازوکار قانونی آن را هم مهیا کنیم.

وی در ادامه به پتانسیل استان قزوین در بخش کشاورزی اشاره کرد و افزود: حمایت می‌کنیم تا توسعه کشاورزی مدرن در این استان عملیاتی شود زیرا سرمایه در قزوین زیاد است و می‌توانیم تولید سبزی و صیفی را از زمین‌های آبی خارج کنیم و آن را به گلخانه‌ها منتقل کنیم.

از اعلام حمایت تأمین‌کنندگان غذای کشور تا یک تقاضای مردمی

بازدید از یک واحد شیری در شهرستان بوئین‌زهرا، از دیگر برنامه‌های وزیر جهاد کشاورزی در دولت سیزدهم بود. این واحد پرورش گاو شیری به مساحت ۲۱ هکتار با بنای مسقف به متراژ ۵۷ هزار مترمربع به پرورش ۵ هزار و ۵۰۰ رأس گاو شیری می‌پردازد که روزانه قادر به تولید ۱۰۰ تن شیر خام است. میزان سرمایه‌گذاری ثابت بخش خصوصی برای احداث و راه‌اندازی این واحد پنج هزار میلیارد ریال و میزان سرمایه جاری آن ۵۰۰ میلیارد ریال است.

با حمایت‌های ساداتی‌نژاد مقرر شد، این واحد به توسعه زیرساختی برای پرورش ۱۴ هزار رأس گاو شیری برسد. همچنین حمایت از تولیدکنندگان و تأمین‌کنندگان امنیت غذایی کشور از دیگر موارد مطرح شده توسط وزیر جهاد کشاورزی در این بازدید بود.

وزیر جهاد کشاورزی در بازدید از این طرح خطاب به هلدینگ‌های بزرگ استان قزوین گفت: تمام قد از سرمایه‌گذاران صنایع غذایی و تولیدکنندگان غذا حمایت می‌کنیم اما از تولیدکنندگان یک تقاضا دارم و آن کاهش قیمت‌ها در مناسبت‌های مذهبی و ملی مانند ماه رمضان و نوروز است.

وی ادامه داد: زمانی که به این رویدادها و مناسبت‌ها می‌رسیم با مباحثی چون دلالی، واسطه‌گری و افزایش قیمت‌ها مواجه می‌شویم و از سرمایه‌گذاران و واحدهای تولیدی بزرگ تقاضا داریم در کاهش قیمت‌ها حتی به قیمت ضرر کوتاه‌مدت، پیشگام باشند.

افتتاح گلخانه سبزی و صیفی در بوئین‌زهرا

افتتاح یک واحد گلخانه سبزی و صیفی بخش دیگر سفر وزیر جهادکشاورزی در بوئین‌زهرا بود.

توسعه گلخانه‌های کشاورزی در راستای تأمین صیفی‌ استان و به‌تبع آ« کشور و همچنین کاهش اتلاف و هدر رفت منابعی چون آب از سیاست‌های دولت در حوزه کشاورزی است. افتتاح و راه‌اندازی گلخانه سبزی و صیفی به مساحت ۴ هکتار و زیربنای ۲۸ هزار مترمربع مفید گلخانه می‌تواند در پیشبرد اهداف استان در حوزه کشاورزی مؤثر باشد.

کشت هیدورپونیک، سیستم گرمایی (زمین گرمایی ژئوترمال) و فول‌اتوماسیون، سازه استاندارد و نوین و عملکرد بالا و کیفیت محصول از مهم‌ترین ویژگی‌های این طرح تولیدی است که مستقیماً برای ۲۸ نفر اشتغال‌زایی می‌کند.

بازدید از شهرک گلخانه‌ای نودهک

بازدید از شهرک گلخانه‌ای نودهک در تاکستان یکی دیگر از برنامه‌های سفر یک‌روزه وزیر جهاد کشاورزی در قزوین بود. شهرک گلخانه‌ای نودهک در سال ۹۵ به تصویب دولت وقت رسید اما به دلیل کمبود اعتبارات تا سال ۱۳۹۷ معوق بود.

طی سال‌های اخیر فاز نخست شهرک گلخانه‌ای نودهک در سطح ۷۱ هکتار بااعتباری بالغ‌بر ۱۹ میلیارد تومان توسط بخش دولتی و اعتباری بالغ‌بر ۱۰۰ میلیارد تومان توسط بخش خصوصی اجراشده و  فاز دوم آن به مساحت ۵۰۰ هکتار در صورت تخصیص آب به میزان ۵ میلیون مترمکعب قابل‌اجرا است. میزان اشتغال‌زایی این شهرک در حال حاضر ۸۰ نفر است و در پایان کل پروژه به ۶۰۰ نفر خواهد رسید.

لازم به ذکر است شهرک گلخانه‌ای نودهک با کاربری سبزی و صیفی پس از اتمام و بهره‌برداری سالانه ۱۵ هزار تن تولید محصولات گلخانه‌ای خواهد داشت و مزیت دیگر آن تجمع گلخانه‌ها در یک شهرک با زیرساخت‌های آن برای انجام سرمایه‌گذاری توسط بخش خصوصی است.

تاکنون ۱۰۰ درصد اراضی به بخش خصوصی واگذارشده و ۴۰ سرمایه‌گذار عملیات اجرایی گلخانه خود را آغاز کرده‌اند.

آمادگی جهاد کشاورزی در ایجاد سردخانه و صنایع تبدیلی

شرکت در مراسم افتتاح ۶۷ طرح کشاورزی در استان قزوین که به‌صورت هم‌زمان انجام شد، مهم‌ترین بخش سفر وزیر جهاد کشاورزی بود.

وی در این مراسم اظهار کرد: استان قزوین نماد مردم هوشمند است و کشاورزی هوشمند و دانش‌بنیان در استان‌هایی مانند قزوین آغاز شده است.

این مسئول با اشاره به درخواست‌ها برای صنایع تبدیلی و سردخانه در روستاهای شهرستان تاکستان، عنوان کرد: وزارت جهاد کشاورزی آمادگی دارد از ایجاد سردخانه و صنایع تبدیلی در این منطقه حمایت کند.

ساداتی‌نژاد افزود: برای توسعه گلخانه در این منطقه هم آمادگی کامل برای پرداخت تسهیلات و حمایت را داریم.

وی در رابطه با صدور اسناد اراضی در استان قزوین خطاب به مسئولان گفت: در این روستا با سرعت رفع تداخل اراضی را با محوریت کشاورزان انجام دهید تا روستاییان سریع‌تر سنددار شوند.

مقام عالی وزارت ادامه داد: هر اقدامی لازم باشد برای طرح فراز تاکستان‌ها انجام خواهیم داد. ۲۵ هزار هکتار باغات انگور در این منطقه است و به ۲ هزار میلیارد تومان برای اتمام این طرح نیاز دارید، پیشنهاد من این است که با سالی ۲۰۰ میلیارد تومان تسهیلات و آورده کشاورزان این بخش را به نمونه کشوری تبدیل کنیم.

وی بابیان اینکه ما مدافع تولیدکننده و مصرف‌کننده هستیم، عنوان کرد: برای قنوات و آبخیزداری اعتبارات درنظر گرفته‌شده است، همچنین تمام تلاشمان را برای احیای دشت قزوین خواهیم کرد.

ساداتی‌نژاد افزود: وظیفه ما خدمت به کشاورزان کشور است. در جنگ اوکراین و روسیه کشورها دچار سهمیه‌بندی مواد غذایی شدند اما ما در کنار این جنگ آزادسازی و هدفمندی ارز را هم انجام دادیم و هیچ صف و کمبودی نداشتیم که به خاطر غیرت و همت روستاییان و تولیدکنندگان کشور بوده است و ما دست شما را می‌بوسیم.

وزیر جهادکشاورزی گفت: با طرح مولدسازی کل دیون دولت به بخش کشاورزی که ۲ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان است تا پایان سال انجام خواهد شد و در بحث ایستگاه تحقیقاتی هم اقدامات لازم را انجام خواهیم داد.

وی ادامه داد: ۶۷ پروژه بااعتبار ۴۱۷ میلیارد تومان در هفته دولت و در حوزه کشاورزی افتتاح می‌شود که بیش از ۲۷۰۰ خانوار از این طرح‌ها بهره‌مند می‌شوند و زمینه اشتغال ۳۷۷ نفر به‌صورت مستقیم و ۱۹۷ نفر تثبیت شغل را ایجاد می‌کند.

از هوشمند کردن کشاورزی تا اجرای طرح بازار آب در قزوین

مقام عالی وزارتخانه جهاد کشاورزی در پایان سفر خود به شهر قزوین بازگشت و در دیدار با فعالان و دانش‌بنیانی‌های حوزه کشاورزی به لزوم توجه به مواردی چون مردمی سازی یارانه‌ها صنعت دام و طیور، بهره‌وری از ظرفیت باغات انگور تاکستان و پسته بوئین‌زهرا، اهمیت رصد هوشمند اراضی و اجرایی شدن طرح بازار آب در قزوین به‌منظور پیشگیری از هدر رفت آب تأکید کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *