مرغی که آن را گران‌تر هم می‌خرند!

اخبار داخلی جدیدترین خبر ها خبر های اقتصادی خبر های طیور مهم ترین خبر ها

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان سمنان از خرید ویژه مرغ نژاد آرین از سوی معاونت پشتیبانی دام خبر داد و گفت: مرغ نژاد آرین تنها نژاد مرغ داخلی در کشور است.

محمدرضا قاسمی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: وزارت جهادکشاورزی برای حمایت از این نژاد ایرانی هم آن را به قیمت تضمینی ۱۲ درصد بیشتر از قیمت بازار خریداری می‌کند و هم تسهیلات ارزان قیمتی به پرورش دهندگان این نژاد ایرانی می‌دهد.

وی با بیان اینکه کشور ما سال‌ها ست که در جوجه یک روزه مرغ گوشتی به کشورهای خارجی وابسته بوده ادامه داد: مرغ نژاد آرین تنها نژاد داخلی است و از همین رو حمایت ویژه ای تاز آن صورت می‌گیرد.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان سمنان اضافه کرزد: تکثیر این نژاد ایرانی با برنامه ریزی وزارت جهادکشاورزی و با همراهی مراکز علمی و تحقیقاتی در حال انجام است و دولت نیز برنامه حمایتی برای توسعه تولید این نژاد ایرانی دارد.

وی از سمنان به عنوان یکی از قطب های تولید مرغ و طیور در کشور نام برد و گفت: در حال حاضر ۲۰ درصد از ظرفیت مرغ تولیدی در مرغداری های این استان از گونه داخلی “آرین” است.

وی با اشاره به بسته‌های تشویقی و حمایت های دولتی از تنها نژاد داخلی مرغ گوشتی اضافه کرد: با هدف حمایت از تولید و تکثیر این نژاد و کاهش وابستگی‌ها در این بخش، وزارت جهادکشاورزی هم در خرید تضمینی گوشت مرغ، این فراورده گوشتی ایرانی را با ۱۲ درصد بالاتر از قیمت دیگر نژادها خریداری می‌کند و هم در تامین نهاده های دامی به پرورش دهندگان این نژاد توجه بیشتری دارد. ضمن اینکه تولیدکنندگان این نژاد داخلی از برخی تسهیلات ارزان قیمت نیز بهره مند می‌شوند.

قاسمی هدف از اجرایی شدن این طرح حمایتی را به حداقل رساندن وابستگی کشور در جوجه یک روزه برشمرد و گفت: جهادکشاورزی تلاش می‌کند با جهش و افزایش تولید در مرغ نژاد آرین ، تولید و مصرف این مرغ ایرانی را به بالاترین سطح برساند.خوشبختانه در استان سمنان نیز استقبال خوبی از این نژاد شده و در حال حاضر بیش از یک پنجم ظرفیت تولید مرغ گوشتی استان به این نژاد بومی اختصاص دارد.

وی همچنین از حمایت از تولیدکنندگان گوشت قرمز در استان خبر داد و اظهار کرد: در همین راستا برای حمایت از دامداران، روستاییان و عشایر بیش از ۲۲ هزار دام سبک از دامداران استان خریداری شد.

وی به عملکرد خوب استان در حوزه جذب تسهیلاتی بانکی در بخش کشاورزی پرداخت و افزود: با وجود اینکه سهم استان در این بخش ۱.۸درصد بوده اما حدود چهار درصد تسهیلات این بخش در استان جذب شده که عملکرد بسیار خوبی بوده است.

وی با اشاره به پرداخت تسهیلات سرمایه در گردش به بهره برداران بخش کشاورزی گفت: پرداخت تسهیلات در این بخش در فاز اول برای یک بازه سه ماهه، در سطح کشور هشت هزار و ۵۰۰ میلیارد بوده که در استان سمنان نیز ۳۲۵ میلیارد تومان از این تسهیلات ارزان قیمت را به سه هزار و ۱۱۵ بهره بردار هم استانی پرداخت شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *