مرغ‌داران زنجانی اصول قرنطینه را تشدید کنند

اخبار داخلی جدیدترین خبر ها خبر های طیور مهم ترین خبر ها

مدیرکل دامپزشکی استان زنجان گفت: مرغ‌داران به منظور جلوگیری از شیوع بیماری نوظهور آنگارا (التهاب حاد ویروسی کبد در طیور) رعایت اصول بهداشتی قرنطینه‌ای و امنیت زیستی در واحدهای پرورشی را تشدید کنند.

محمدباقر حاج‌کاظمی با اشاره به نوظهور بودن بیماری آنگارا و اهمیت آن از لحاظ میزان شیوع و تلفات در گله‌های پرورشی طیور و وارد آمدن ضررهای اقتصادی بر صنعت مرغ‌داری، اظهار کرد: بیماری آنگارا یک بیماری ویروسی خطرناک و به شدت مسری با تلفات ناگهانی و شدید است و معمولاً طیور گوشتی ۳ تا ۵ هفته و گاهی پولت تخم‌گذار و مادر ۱۰ تا ۲۰ هفته را درگیر می‌کند.

وی افزود: گله‌های مبتلا گاهی علائم کلینیکی اختصاصی ندارند و مشخصه آن درصد بالای ابتلا و تلفات ناگهانی و شدید است. جوجه‌ها ممکن است علائم بالینی غیراختصاصی مانند بی‌حالی، ازدحام، پرهای ژولیده و مدفوع زرد و مخاطی به دلیل افزایش ترشح اسیدهای صفراوی نشان دهند. کبد اغلب متورم و بزرگ شده و دارای تغییر رنگ مایل به زرد و کانون‌های متعدد رنگ پریده و یا قرمز رنگ است و یکی از مهم‌ترین علائم بیماری جمع شدن مایعات کهربایی در کیسه اطراف قلب است.

این مسئول با اشاره به اینکه این بیماری هم به صورت افقی و هم به صورت عمودی بین مزارع پرورش طیور منتقل می‌شود، ادامه داد: اگر مرغ مادر آلوده باشد بیماری به جوجه منتقل شده و این ویروس بعد از ورود جوجه یک روزه به واحدهای مرغ گوشتی مشاهده می‌شود و اگر در یک واحد مرغ گوشتی آلوده مراقبت‌ها و اقدامات ضروری صورت نگیرد، ویروس در آن‌جا باقی می‌ماند و می‌تواند همراه با نقل و انتقالات دان مرغ، کود، لاشه‌های تلف شده و وسایل مکانیکی از واحد آلوده به سایر واحدهای مرغ‌داری منتقل شود.

وی اضافه کرد: این ویروس نسبت به شرایط محیطی مقاوم بوده و قابلیت ماندگاری برای دوره‌های بعدی جوجه‌ریزی را نیز دارد و از آنجا که درمان موثری برای این بیماری وجود ندارد، رعایت اصول بهداشتی و امنیت زیستی از اهمیت فراوانی برخوردار است.

حاج‌کاظمی به مرغ‌داران توصیه کرد: اصول امنیت زیستی همچون کاهش تراکم جوجه‌ریزی به خصوص در واحدها و مناطق پرتراکم، قرنطینه کامل واحد و ممنوعیت ورود و خروج افراد، خودرو، کود و سایر موارد در واحدهای آلوده و مشکوک و مدفون کردن همه لاشه‌های تلف شده در عمق چهار متری و پوشاندن با آهک و خودداری از پراکندن لاشه‌های تلف شده در محیط برای جلوگیری از شیوع بیماری را جدی بگیرند.

مدیرکل دامپزشکی استان زنجان بیان‌ کرد: نکات مدیریتی شامل تهیه جوجه از منابع مطمئن، پرهیز از پرورش چند سـنی، نبود جوجه‌ریزی اضافه بر ظرفیت سالن‌ها، واکسیناسیون مرغ مادر، رعایت دقیق ضوابط امنیت زیستی و کنترل ترددها، ممنوعیت زنده‌فروشی مرغ در پایان دوره، جلوگیری از ورود پرندگان آزادپرواز به انباردان و سالن پرورش و رعایت مسائل بهداشتی در خودروهای حمل و شست و شوی کامل قفس‌ها را رعایت کنند.

وی تاکید کرد: مرغ‌داران در زمان جوجه‌ریزی نیز نسبت به خرید جوجه از مزارع مرغ مادر واکسینه شده علیه بیماری آنگارا اقدام کنند.

مدیرکل دامپزشکی استان زنجان خاطرنشان کرد: در صورت بروز هرگونه تلفات غیرمتعارف در واحدهای پرورش طیور استان در اسرع وقت به مسئول فنی بهداشتی واحد و اداره دامپزشکی شهرستان با شماره ۱۵۱۲ گزارش تلفات واحد را اعلام کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *