ضرورت راه‌اندازی پایانه صادرات محصولات کشاورزی /گلستان در اندیشه دسترسی به بازار اوراسیا است

اخبار داخلی جدیدترین خبر ها خبر های دام خبر های طیور مهم ترین خبر ها

راه‌اندازی پایانه صادرات محصولات کشاورزی، یکی از نیازهای مهم گلستان برای جلوگیری از خام‌فروشی تولیدات، افزایش درآمد بهره‌برداران، دسترسی به بازار اوراسیا و کمک به تقویت کشاورزی این استان به شمار می‌رود که پیگیری مسوولان و فعالان اقتصادی برای تحقق آن در حال انجام است.

به گزارش ایرنا، در حال حاضر محصولات کشاورزی گلستان از طریق مرز زمینی و ریلی اینچه برون گنبدکاووس، بنادر امیرآباد و نوشهر و انزلی در مازندران و گیلان و در برخی موارد از طریق گمرکات سایر استان ها صادر می شود.

علی‌محمد زنگانه استاندار گلستان بهمن ماه سال گذشته در نشست گفت و گوی بخش خصوصی و دولتی استان، فرصت ۱۰ روزه برای رفع اختلاف واگذاری زمین مورد نیاز راه‌اندازی پایانه صادرات محصولات کشاورزی گرگان تعیین کرد و قرار بود زمینی به وسعت سه هکتار در روستای قربان‌آباد گرگان به فعالان اقتصادی واگذار شود تا مشکل چندین ساله راه‌اندازی پایانه صادرات محصولات کشاورزی استان پایان یابد.

فعالان اقتصادی و کارشناسان مرتبط با حوزه صادرات گلستان معتقدند ظرفیت فراوان تولید محصولات کشاورزی، قرار گرفتن در مسیر کریدور شمال – جنوب، فعالیت گمرک مرزی اینچه‌برون در مرز ترکمنستان و دسترسی به بازار ۳۰۰ میلیون نفری اوراسیا، ضرورت ساخت پایانه صادرات محصولات کشاورزی را با هدف توسعه اقتصادی استان ضروری می‌کند که نباید فرصت‌ بهره‌مندی از این ظرفیت را از دست داد.

 وجود پایانه صادرات محصولات کشاورزی در استان می‌تواند دغدغه تجار منطقه را در تامین امکانات نگهداری از جمله سردخانه در منطقه برای همیشه رفع کند.

ضرورت راه‌اندازی پایانه صادرات محصولات کشاورزی گلستان/ در اندیشه تسخیر بازار اوراسیا

گلستان در انتظار پایانه صادرات محصولات کشاورزی

رییس کمیسیون تخصصص کشاورزی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی گلستان گفت: بعد از گذشت ۱۰ سال پیگیری، هنوز سرنوشت پایانه صادرات محصولات کشاورزی استان مشخص نیست.

امیر یوسفی در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: قرار بود زمینی در قربان‌آباد گرگان در مسیر اینچه‌برون و فرودگاه بین‌المللی گرگان برای این کار تامین شود ولی تاکنون وضعیت آن مشخص نیست.

وی با اشاره به اینکه واگذاری زمین به صورت قرارداد اجاره تامین کننده امنیت برای سرمایه‌گذار نیست، خواستار توجه دستگاه‌های دولتی مرتبط استان به درخواست سرمایه‌گذاران در این خصوص شد.

یک کارشناس حوزه صنایع تبدیلی و غذایی  کشاورزی در گلستان هم معتقد است: باید هرچه سریع‌تر برای رفع این خلا در بخش کشاورزی استان اقدام شود تا از این ظرفیت برای تولید پایدار و افزایش درآمد ساکنان استان استفاده کرد.

عیدمحمد فاروقی به خبرنگار ایرنا افزود: سرمایه‌گذار بخش خصوصی برای ورود به ایجاد پایانه محصولات کشاورزی استان اعلام آمادگی کرده و همراهی دستگاه‌های مرتبط، به سرانجام‌رسیدن این طرح را امکان‌پذیر می‌کند.

مشکلی برای واگذاری زمین پایانه محصولات کشاورزی وجود ندارد

سرپرست معاونت املاک و حقوقی اداره کل راه و شهرسازی گلستان گفت: مشکلی برای واگذاری زمین در قربان آباد گرگان برای راه‌اندازی پایانه محصولات کشاورزی (گل و گیاه) به صورت اجاره به سرمایه‌گذار وجود ندارد.

جمشید شعبانیان به خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی افزود: این اداره کل از اختیار واگذاری زمین در قربان آباد گرگان به صورت اجاره  تا حداکثر سه هکتار برخوردار است.

وی ادامه داد: اکنون این اداره کل آماده است برای راه‌اندازی پایانه محصولات کشاورزی در قربان آباد گرگان، با سرمایه گذار برای مدت پنج سال به صورت سازه موقت قرارداد امضا کند.

وی در خصوص علت تاخیر راه‌اندازی این پایانه گفت: سرمایه‌گذاران استان علاقمند به دریافت زمین به صورت اجاره نبوده و متقاضی واگذاری زمین به صورت قرارداد و ایجاد سازه دایم هستند که عملی شدن این درخواست باید از طریق سازمان ملی زمین و مسکن مجوز دریافت شود.

ضرورت راه‌اندازی پایانه صادرات محصولات کشاورزی گلستان/ در اندیشه تسخیر بازار اوراسیا

کمک برای تحقق پایانه صادرات محصولات کشاورزی

سرپرست معاونت املاک و حقوقی اداره کل راه و شهرسازی گلستان گفت: این اداره کل برای اجرای قرارداد و ایجاد سازه دایم در قربان آباد گرگان به سرمایه‌گذاران کمک خواهد کرد تا پس از دریافت مجوز از سازمان ملی زمین و مسکن، پایانه صادرات محصولات کشاورزی راه‌اندازی شود.

شعبانیان افزود: با حمایت استاندار و نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی پیگیری برای شتاب به تحقق این طرح در جریان است تا مجوز واگذاری زمین به صورت قرارداد و ایجاد سازه‌های دایم دریافت شود.

وی خاطرنشان کرد: از هفته گذشته درخواست کارشناسی قیمت زمین برای حداکثر سه هکتار به صورت قرارداد و ایجاد سازه‌های دایم به اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان ارسال شده تا تعیین شود.

وی ادامه داد: پس از دریافت قیمت کارشناسی زمین، مراحل اداری آن که دریافت مجوز از سازمان ملی زمین و مسکن است، از طریق مسوولان ارشد استان پیگیری می‌شود.


با این وجود، ایجاد و راه‌اندازی پایانه صادراتی محصولات کشاورزی درگلستان یکی از ضرورت‌های رونق کشاورزی استان به شمار می‌رود و برای تسریع این نیاز باید تلاش بیشتر صورت گیرد چون تعلل در برخورداری از این طرح سبب می‌شود محصولات تولیدی استان بدون بازار بماند.

براساس گزارش اداره کل صنعت، معدن و تجارت گلستان، امسال صادرات ۱۸۹ میلیون دلار کالا از این استان هدفگذاری شده که بخشی زیادی از این کالای صادراتی را محصولات کشاورزی تشکیل می‌دهد.

به گفته تجار حوزه کشاورزی، از گلستان محصولاتی از جمله سیب درختی، نارنگی، پرتقال، کیوی، سیب زمینی، گوجه فرنگی، انواع صیفی جات، کاهو، کلم، خیار خاردار، رب گوجه فرنگی، میگو، توتون، لبنیات و خوراک دام و طیور، فرآورده‌های دام و طیور به سایر کشورها صادر می‌شود.

اکنون بیش از ۸۰۰ فعال اقتصادی عضو اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی گلستان هستند که این عده به ۳۰ کشور دنیا در سه قاره آسیا، اروپا و افریقا و به طور عمده با کشورهای آسیای میانه، صادرات کالا را انجام می‌دهند.

استان گلستان در تولید ۱۶ محصول راهبردی کشور شامل دانه‌های روغنی کلزا، سویا و آفتابگردان، هلو، توتون و گوشت مرغ رتبه اول، گندم، چغندرقند و خرمالو مقام دوم، شلتوک (برنج)، پیله تر ابریشم، میگو و پنبه رتبه سوم، ماهیان پرورشی و خاویاری رتبه چهارم و جو و زیتون رتبه پنجم کشوری را دارد و این ظرفیت، در کنار دسترسی به بازار کشورهای آسیایی می‌تواند پشتوانه خوبی برای ایجاد و بهره‌برداری پایانه صادرات محصولات کشاورزی در منطقه باشد.

گلستان در همسایگی سه استان مازندران، خراسان شمالی و سمنان و کشور ترکمنستان قرار دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *