رصد و پایش دام‌های عشایر، روستایی و صنعتی/ ریشه‌کنی ۵ بیماری مهم دامی

اخبار داخلی جدیدترین خبر ها خبر های دام مهم ترین خبر ها

رئیس سازمان دامپزشکی گفت: پایش دام‌های در حال تردد در مناطق صَعبُ‌العبور و سپس دام‌های روستایی از جمله ضروریات اجرای برنامه ریشه کنی ۵ بیماری مهم دامی است و بعد از آن نیز دامداری‌های صنعتی تحت کنترل خواهد بود تا از سرمایه‌گذاری دامداران در این واحدها نیز محافظت شده باشد.

به گزارش ایسنا، سید محمد آقامیری در پنل تخصصی دامپزشکی در بیست و یکمین نمایشگاه بین‌المللی دام، طیور و صنایع وابسته در تهران، اظهار کرد: دامداران منتظر یک انفجار خدمتی از سوی سازمان دامپزشکی باشند و آن آغاز جدی روند ریشه‌کنی کامل ۵ بیماری مهم دامی در کشور شامل «آبله، تب برفکی، شاربن، هاری و PPR» طی ۲ سال آینده است که این اقدام مزایای بسیاری در حوزه سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و امنیتی خواهد داشت.

وی با بیان اینکه این ریشه‌کنی ماموریت اصلی سازمان در چارچوب ارکان اصلی سازمان است، گفت: این امر در چارچوب جهاد دامپزشکی و تحت مدیریت سازمان دامپزشکی کشور برنامه ریزی شده است.

بنابر گفته وی وقتی دسترسی همکاران دامپزشک به تمام دام‌های عشایری که در حال تردّد هستند وجود داشته باشد، امکان پیشگیری و رصد و پایش وجود خواهد داشت.

معاون وزیر جهادکشاورزی با بیان اینکه پایش دام‌های در حال تردد در مناطق صَعبُ‌العبور و سپس دام‌های روستایی از جمله ضروریات اجرای این برنامه است، تصریح کرد: همزمان با این روند، دامداری‌های صنعتی نیز تحت کنترل خواهد بود تا از سرمایه‌گذاری دامداران در این واحدها نیز محافظت شده باشد.

رئیس‌سازمان دامپزشکی با بیان اینکه پس از اصلاح این جهت‌گیری در تمام حوزه‌ها از جمله آبزیان نیز همین مسیر تجربه خواهد شد، گفت: تجربه صنعت طیور در این رابطه تجربه موفقی بوده و دلیل آن نیز صنعتی شدن زودهنگام طیور به نسبت سایر حوزه‌های دامی کشور بوده است.

وی با تاکید بر اهمیت مدیریت یکپارچگی تولید در تمام حوزه‌ها خاطرنشان کرد: جهت‌گیری سازمان دامپزشکی کشور آرام‌بخشی به تمام دامداران است.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *