تولید ۳ میلیارد دُز واکسن طیور در مؤسسه رازی

تولید ۳ میلیارد دُز واکسن طیور در مؤسسه رازی

اخبار داخلی اخبار علمی جدیدترین خبر ها خبر های طیور مهم ترین خبر ها

معاون تحقیق و تولید فراورده های یبولوژیک مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی از تامین بیش از ۳۰ درصد واکسن های طیور مورد نیاز کشور در مؤسسه رازی خبر داد.

به گزارش ایسنا، دکتر محمدحسین فلاح مهرآبادی در نخستین نشست هم اندیشی نمایندگان پخش استانی واکسن‌های مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی که در سالن آمفی تئاتر زنده یاد پروفسور میرشمسی برگزار شد، گفت: بیش از سه میلیارد دُز از حدود ۱۲ میلیارد دز نیاز سالانه کشور به انواع واکسن های طیور، در مؤسسه رازی تولید می شود و این مؤسسه بیش از ۳۰ درصد نیاز کشور به واکسن‌های طیور را تامین می‌کند. این واکسن‌ها شامل واکسن‌های زنده و کشته طیور است.

وی افزود: در حوزه واکسن‌های طیور، سال گذشته کل واکسن دوگانه نیوکاسل و آنفلوانزای H۹N۲ مورد نیاز کشور حدود ۶۰۰ میلیون دز بود که مؤسسه رازی به رغم وجود برخی مشکلات در نیمه نخست سال گذشته، توانست حدود ۶۰ درصد آن را تامین کند.

دکتر فلاح مهرآبادی ادامه داد: واکسن آنفلوانزای H۹N۲ از واکسن هایی است که باید بر اساس سویه غالب در گردش تولید شود  و پس از همه‌گیری این ویروس در سال ۱۳۷۸ و جداسازی سوش اولیه واکسن آنفلوانزا تا سال ۱۳۹۸ از همان سویه واکسینال استفاده می‌شد اما پس از بررسی و نمونه‌برداری از ۲۳۳ مزرعه درگیر این ویروس توسط تیم‌های تحقیقاتی مؤسسه، یک سویه به عنوان سویه جدید واکسینال انتخاب شد که تیتر ایمنی‌زایی بسیار خوب داشته است و در برابر سویه‌های در گردش اثربخشی بالایی دارد.

معاون تحقیق و تولید فرآورده‌های بیولوژیک مؤسسه رازی با تاکید بر این که واکسن آنفلوانزای مؤسسه رازی تنها واکسن دارای سویه غالب در گردش در کشور است، گفت: این سویه در دو سال اخیر پس از بررسی مزارع متعدد به عنوان سویه غالب شناخته شد و هر زمان نیاز باشد این سوش قابل تغییر است؛ حال آن که سویه استفاده شده در سایر واکسن‌های آنفلوانزای H۹N۲ وارداتی مصرفی در کشور مربوط به سال‌های قبل است.

به گفته وی، در مورد واکسن نیوکاسل با توجه به این که سروتیپ یکسان است از سویه‌های لاسوتا، کلون و B۴ استفاده می شود؛ در عین حال مطالعه‌ای در زمینه مقایسه تیتر ایمنی‌زایی و شناسایی سویه غالب توسط محققان مؤسسه رازی در حال انجام است و در صورت نیاز، سویه نیوکاسل تغییر خواهد کرد.

معاون تحقیق و تولید فرآورده‌های بیولوژیک مؤسسه رازی افزود: واکسن‌های مقاوم به گرما و برونشیت سویه ۷۹۳B  نیز در دو سال اخیر به سبد تولیدات این مؤسسه‌ اضافه شده است.

دکتر فلاح مهرآبادی با بیان این که سایر محصولات نیز براساس نیاز و مطابق زمانبندی تولید می‌شود، تاکید کرد: مؤسسه در تامین به موقع واکسن مشکلی ندارد. علاوه بر این به زودی محصولی جدید به تولیدات مؤسسه افزوده می‌شود.

وی همچنین در مورد واکسن‌های دامی به وجود واکسن‌های چندگانه در بازار اشاره و اظهار کرد: افزایش تعداد سویه‌های واکسن از مقداری مشخص، به طور قطع نمی‌تواند در مقابل تمام سوش‌های به کار رفته در واکسن، پاسخ ایمنی مناسب بدهد و نباید در یک واکسن تعداد سویه‌ها را بی‌ملاحظه افزایش داد.

معاون تحقیق و تولید فرآورده‌های بیولوژیک مؤسسه رازی از آمادگی برای توسعه بررسی‌های میدانی در خصوص رفع مشکلات موجود و برگزاری دوره‌ها و کارگاه های علمی – آموزشی برای نمایندگان در استان‌ها خبر داد و گفت: این اقدام به منظور آسیب‌شناسی مسائل و چالش‌ها و اهتمام برای رفع آن‌ها انجام خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *