توزیع ۱۵۱ میلیون دز انواع واکسن طیور در استان اردبیل

اخبار استانی اخبار داخلی جدیدترین خبر ها خبر های طیور

مدیرکل دامپزشکی استان اردبیل از توزیع ۱۵۱ دز انواع واکسن طیور از ابتدای سال جاری تاکنون بر علیه بیماری های مختلف در سطح استان خبرداد.

بهلول تکلوی ۱۰ بهمن در گفت و گو با خبرنگاران با بیان این مطلب اظهار کرد: این اقدام به منظور جلوگیری از شیوع بیماری‌های دام و طیور و حفظ سرمایه این صنعت انجام می‌شود تا تولیدکنندگان متضرر نشوند.

وی با بیان اینکه با پایش و مراقبت اداره کل دامپزشکی در حال حاضر مشکلی از نظر بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در استان اردبیل وجود ندارد، اضافه کرد: با توجه به تداوم هوای سرد و اتراق و زمستان گذرانی پرندگان مهاجر در استان، ضرورت آماده باش و پیشگیری از بیماری به دور از سهل انگاری و عادی انگاری بیماری بسیار مهم است.

مدیرکل دامپزشکی استان اردبیل با درخواست از مرغداران و پرورش دهندگان طیور صنعتی استان بالا بردن سطح هوشیاری و رعایت موازین و دستورالعمل‌های امنیت زیستی دامپزشکی از سهل‌انگاری و عادی‌انگاری بیماری خودداری و در صورت بروز تلفات و کاهش غیرمتعارف آب و دان در فارم‌های پرورش مراتب را به نزدیک‌ترین مرکز دامپزشکی گزارش کنند.

وی ادامه داد: هرگونه پنهان‌کاری در این خصوص موجب طغیان بیماری در صنعت طیور شده و خسارت ناشی از بحران جدی به همراه دارد به طوری که محصور کردن طیور روستایی و قطع ارتباط آن با گونه‌های پرندگان مهاجر و آبزی و آزاد پرواز از جمله مهم‌ترین راه‌های کنترل بیماری در جمعیت طیور بومی و روستایی است.

تکلوی همچنین بر لزوم همکاری و هم‌افزایی دستگاه‌های مرتبط با دامپزشکی در راستای پیشگیری از شیوع احتمالی این بیماری در استان تاکید کرد و گفت: استان اردبیل علاوه بر تامین جوجه یک روزه گوشتی موردنیاز واحدهای گوشتی استان، ۵۵ میلیون مازاد بر نیاز استان را در سطح کشور عرضه می کند.

مدیرکل دامپزشکی استان اردبیل اضافه کرد: صنعت طیور استان علاوه بر تامین نیاز داخل استان مابقی تولید را به سایر استان‌ها از جمله آذربایجان شرقی، گیلان، زنجان و تهران ارسال می‌کند به طوری که تعداد واحدهای مرغ گوشتی فعال استان اردبیل ۳۹۹ واحد با ظرفیت هفت میلیون و ۷۳۵ هزار قطعه می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *