بوشهر، قطب میگوی کشور است

بوشهر، قطب میگوی کشور است

اخبار داخلی جدیدترین خبر ها خبر های دام خبر های طیور خبر های عمومی مهم ترین خبر ها

مدیرکل دامپزشکی استان بوشهر بابیان اینکه این استان بزرگ‌ترین قطب تولید میگوی کشور است، گفت: در ۳۷۱ مرزعه، ۲۸ هزار تن میگوی پرورشی تولید می‌شود.

مرتضی بحرانی روز سه شنبه در نشست با خبرنگاران به مناسبت هفته دولت و عملکرد یکساله دامپزشکی استان بوشهر در دولت سیزدهم اظهار کرد: در راستای مبارزه با بیماری واگیر دام، بیماری‌های مشترک انسان و دام، بیماری‌های نوپدید و… اقدامات خوبی صورت گرفته است.

وی از کنترل بهداشتی فرآورده‌های پروتئینی خبر داد و بیان کرد: در زمینه قرنطینه و انجام عملیات جلوگیری از ورود بیماری به کشور و جلوگیری از شیوع و کنترل بیماری‌ها اقدامات متعددی داشته‌ایم.

مدیرکل دامپزشکی استان بوشهر با اشاره به جلوگیری از بیماری‌های دام و طیور و آبزیان در استان بوشهر اضافه کرد: در زمینه صادرات و واردات فرآورده‌های پروتئینی دامپزشکی استان بوشهر نقش مهمی را بر عهده دارد.

وی پتانسیل‌های مهم استان را دو آزمایشگاه معتبر ملی برای صادرات و واردات دانست و خاطرنشان کرد: نمونه‌های نمونه‌های تشخیصی و کنترل کیفی از دیگر استان‌ها نیز برای آزمایش به استان بوشهر ارسال می‌شود تا بررسی‌های لازم صورت گیرد.

وی افزود: در بحث آبزیان در ۲۳ مرکز تکثیر میگو فعال استان ک دارای قریب به ۹۰ هزار مولد بودند ۲ میلیارد و ۱۰۰ میلیون قطعه پست‌لارو تولید شد.

۳۷۱ مرزعه پرورش میگو در بوشهر فعال است

بحرانی در خصوص فصل پرورش میگو نیز گفت: در ۳۷۱ مرزعه پرورش میگو که ۵۳۴۲ استخر پرورشی در آن فعالیت داشتند ۲۸ هزار تن میگوی پرورشی در استان بوشهر تولید شد که بزرگ‌ترین قطب تولید پرورش میگوی کشور محسوب می‌شویم.

مدیرکل دامپزشکی استان بوشهر در خصوص عملکرد این اداره کل در پرورش و مدیریت بیماری‌های طیور گفت: در یکسال اخیر بیش از ۲۹ میلیون قطعه جوجه‌ریزی، بیش از ۱۴۶ میلیون واکسیانسیون در طیور صنعتی و ۷۵۰ هزار واکسیاسیون در طیور بومی و ۲۳۶۷ مورد مراقبت در زمینه کنترل بیماری‌های در مرغداری‌های استان و همچنین در حوزه زنبورعسل نیز ۳۲۵۵ مورد بازدید و ۲۰۱ مورد نمونه برداری انجام شده است.

وی در ارتباط با اقدامات قرنطینه‌ای در روند صادرات و واردات محصولات نیز خاطرنشان کرد: در یکسال اخیر بر بیش از ۲۶ هزار تن انواع آبزیان تازه و منجمد اقدامات لازم برای صادرات، بیش از ۱۴۸ هزار راس دام تزانزیت و همچنین بر حمل و نقل یک میلیون و ۲۵۹ هزار تن فرآورده اقدامات قرنطینه‌ای و بهداشتی انجام شد.

بحرانی در خصوص نظارت‌های بهداشتی بر اماکن تولید و عرضه فرآورده‌های خام دامی عنوان کرد: در سراسر استان با نظارت‌های بهداشتی مستمر اکیپ‌ها ۲۴۲ هزار و ۱۹۲ بازدید انجام که در این بازدیدها ۱۱ هزار ۱۱۸ موارد غیر بهداشتی ثبت و پیگیری لازم انجام شد

وی افزود: در ۲۵۱۶ نمونه برداری و انجام آزمایشات لازم بیش از ۱۰۰ تن فرآورده غیر بهداشتی معدم سازی شد.

نظارت بر کشتار ۳۴هزار دام

مدیر کل دامپزشکی استان بوشهر با اشاره به نظارت‌های مستمر در کشتارگاه‌های دامو طیور استان گفت: در یکسال اخیر بر کشتار ۳۳ هزار ۳۴۹ راس دام و ۱۲ میلیون و ۸۶۹ هزار ۳۸۱ قطعه طیور نظارت بهداشتی انجام شد.

این مقام مسئول از فعالیت‌های دامپزشکی در حوزه دارو و درمان در بخش‌های دولتی و خصوصی خبر داد و گفت: در ۱۶ هزار ۸۹۳ مراجعه کننده ۲ هزار ۲۸۲ کالبدگشایی، ۳۷۳ مورد جراحی، ۹۹۵ عملیات مامایی و تشخیص آبستنی دام انجام شد و همچین رصد و پایش‌های مسمتری بر مرغداری‌ها، داروخانه‌ها، دامداری‌ها، مراکز مایه کوبی و کارخانه خوراک دام نیز انجام شده است.

بحرانی در مورد اقدامات پیشگیرانه و مبازره با بیماری‌های دامی نیز عنوان کرد: بطور کلی در طول این مدت ۳ میلیون ۱۸۲ هزار ۲۰۵ راس دام تحت واکسیانسیون بیماری‌های استراتزیک، غیر استراتژیک و بیماری‌های مشترک بین انسان و دام قرار گرفتند و بیش از ۴۰ هزار پایش و مراقبت با فعالیت‌های انجام شده صورت گرفت.

وی در خصوص مبارزه با انگل‌های خارجی بدن دام و جایگاه دام نیز اظهار کرد: با فعالیت اکیپ‌های سمپاشی دامپزشکی در دامداری‌های استان، بدن ۲۵۵ هزار ۵۴۰ راس دام و ۶۹۲ هزار ۷۷۷ متر مربع تحت عملیات سمپاشی قرار گرفتند.

فعالیت‌ مرکز ملی بررسی و تشخیص بیماری‌های میگو

مدیر کل دامپزشکی در خوص ص فعالیت‌های مرکز ملی بررسی و تشخیص بیماری‌های میگو که در شهرستان بوشهر فعالیت دارد گفت: ۳۸۳۸ آزمایش باکتریایی، ۵۲۱۲ آمایش سرلوژی، یک هزار و ۸۶۶ آزمایش انگل شناسی، یک ۱۱۱۰ آزمایش PCR حاصل فعالیت از مرکز تخصصصی بوده است.

بحرانی در پایان توضیح داد: مجموعه دامپزشکی تمام تلاش خود را در تضمین امنیت غذایی و نظارت بر چرخه تولید و توزیع فراورده‌ها را بکار می‌گیرد، اما در این میان ممکن افرادی سودجو به تخلفاتی در جهت منافع خود گام بردارند که در همین راستا و طی بازرسی‌های بعمل آمده ۴۵۲ تخلف بهداشتی به مراجع قضایی گزارش شده، اما باز هم از همه هم استانی‌ها تقاضا داریم در کنار نظارت‌ها بازرسان نظارت بهداشتی دامپزشکی اگر تخلفی را مشاهده کردند مراتب را به سامانه پاسخگویی دامپزشکی به شماره ۱۵۱۲ گزارش کنند تا اقدامات و پیگیری‌های لازم انجام شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *