واکسن ORT در شیراز رونمایی می‌شود

واکسن ORT  در شیراز رونمایی می‌شود

اخبار داخلی اخبار علمی جدیدترین خبر ها خبر های اقتصادی خبر های دام خبر های طیور مهم ترین خبر ها

رئیس موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی شعبه شیراز، از ساخت واکسن “اورنیتو باکتریوم رینو تراکئال  ORT” برای اولین بار در کشور در این شعبه از موسسه خبر داد.

علی شیرازی نژاد در حاشیه بازدید ایمانیه استاندار فارس از موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی شعبه شیراز عنوان کرد: واکسن ORT پیش از این تنها تولید خارج از کشور بوده که اکنون با همکاری اعضای هیئت علمی این موسسه و اجرای طرح های تحقیقاتی متعدد موفق به ساخت آن شده‌ایم.

به نقل از جهادکشاوررزی فارس، شیرازی نژاد گفت: از سال ۱۳۸۷ تا سال ۱۴۰۰ در موسسه رازی روند رو به رشد تولید واکسن‌ها را داشته‌ایم؛ در سال‌های ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ شرایط کرونا باعث شد تا مقداری با کاهش در این زمینه مواجه شویم؛ در سال ۱۴۰۰ بالغ بر ۲۰۰ میلیون دوز واکسن را تهیه کردیم.

این مقام مسئول به تفاهم نامه‌های مشترک مجموعه خود با پژوهشکده‌ آبزی‌پروری جنوب در خوزستان اشاره و اضافه کرد: در حوزه‌ آبزیان با مرکز مذکور طرح‌های مشترکی داریم که منتج به تولید واکسن جدیدی در مقیاس آزمایشگاهی شده است که در آینده نزدیک وارد فازهای نیمه صنعتی و صنعتی خواهیم شد. 

به گفته او؛ در کنار طرح‌های تکمیلی و توسعه ای در این حوزه، با داشتن خط تولید واکسن‌های مذکور  در شیراز با دانش صد درصد بومی، تولید واکسن های موصوف انجام خواهد شد.

شیرازی نژاد با بیان اینکه در موسسه واکسن و سرم سازی رازی شیراز واکسن‌های باکتریایی و ویروسی دام و طیور تولید و عرضه می شود، عنوان کرد: در حوزه‌ی بیماری های ویروسی واکسن‌های آنفولانزا، نیوکاسل و دوگانه ی نیوکاسل-آنفولانزا تولید و در حوزه‌ بیماری‌های باکتریایی واکسن‌های آگالاکسی و آنتروتوکسمی تولید و عرضه می‌شود. 

او با اشاره به پیشینه بخش تولید واکسن‌های باکتریایی خصوصا آنتروتوکسمی افزود: کارشناسان ما درتولید این واکسن مهارت خوبی داشته و تحقیقات متعدد و کاربردی بسیار سودمندی در ارتقای سطح کیفی واکسن فوق انجام داده اند؛ واکسن آگالاکسی نیز منحصرا در شعبه شیراز برای کل کشور ساخته می‌شود و یک دانش کاملا بومی برای این واکسن در این مرکز  وجود دارد. 

شیرازی نژاد با بیان اینکه شعبه شیراز در میان سایر شعب موسسه رازی به عنوان تنها شعبه دارای گواهی GMP  شناخته می شود، خاطرنشان کرد: همکاری تنگاتنگ با اداره کل دامپزشکی به منظور مبارزه با بیماری‌های مشترک بین انسان و دام، ارتباط مستمر با دانشکده‌ دامپزشکی در خصوص بیماری‌های دام و طیور و آمادگی کامل برای مبارزه با بیماری‌های نو ظهور در سطح جنوب کشور از جمله شاخصه های برتری این شعبه است. 

شیرازی نژاد؛ تولید واکسن در حوزه‌ آبزیان که یکی از دستاوردهای جدید است، حضور دائم در پدافند غیرعامل استان و حضور مستمر در سطح استان هنگام شیوع بیماری‌ها و اپیدمی‌ها را از دیگر شاخص‌های برتری  موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی شعبه شیراز دانست.

رئیس موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی شعبه شیراز گفت: خیلی از شرکت‌های دانش بنیان می‌توانند به صنعت واکسن و سرم سازی کمک کنند و ما از آن استقبال می‌کنیم، زیرا که زمینه برای کار از تولید مواد اولیه تا واکسن‌های نوین بسیار زیاد است؛ همکاری با پارک علم و فناوری و استفاده از پتانسیل شرکت های دانش بنیان جهت بومی سازی تجهیزات و مواد اولیه مد نظر قرار دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *