ایمن سازی رایگان طیور بومی خراسان رضوی علیه بیماری نیوکاسل آغاز شد

اخبار داخلی جدیدترین خبر ها خبر های طیور خبر های عمومی مهم ترین خبر ها

 رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های طیور اداره کل دامپزشکی خراسان رضوی همزمان با هفته دولت از اجرای طرح ایمن سازی رایگان طیور بومی استان علیه بیماری نیوکاسل خبر داد.

شهرام شرقی با اعلام این خبر اظهار کرد: طی این عملیات که در سراسر استان اجرا خواهد شد بیش از یک میلیون و ۵۰۰ هزار قطعه طیور بومی درسطح روستاهای ۳۲ شهرستان استان علیه بیماری نیوکاسل به‌ صورت رایگان واکسینه خواهند شد.

وی افزود: بیماری نیوکاسل از نوع بیماری‌های واگیردار ویروسی طیور بوده و در صورت بروز خساراتی شامل تلفات، کاهش رشد و کاهش تولید تخم مرغ در گله‌های صنعتی و بومی را بر جای خواهد گذاشت.

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های طیور اداره کل دامپزشکی خراسان رضوی بیان کرد: امکان گردش ویروس عامل این بیماری در بین طیور بومی و صنعتی وجود داشته و باعث ماندگاری ویروس فعال در جمعیت پرندگان منطقه می‌شود. واکسیناسیون یکی از راه‌های اصلی پیشگیری از بروز بیماری وکم کردن دفع ویروس از پرندگان بیمار می‌شود.

شرقی علائم بیماری نیوکاسل را به سه شکل گوارشی با علائم زخم در دستگاه گوارش و اسهال بیشتر به رنگ سبز، عصبی با علائم افتادگی بال‌ها، خواب آلودگی، گوشه گیری، کم تحرکی و پیچش گردن و تنفسی با علائم صداهای غیر طبیعی تنفسی و سختی در تنفس دانست و گفت: از تمامی پرورش دهندگان طیور سنتی و صنعتی استان درخواست داریم تا در صورت مشاهده علائم یاد شده مراتب را با سامانه پیامک ۳۰۰۰۰۱۵۱۲ در میان گذارند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی خراسان رضوی، وی افزود: در خراسان رضوی بیش از ۸میلیون و ۴۰۰ هزار قطعه طیور بومی و ۱۷۶۵ واحد مرغداری فعال گوشتی به ظرفیت ۲۸ میلیون قطعه در هردوره و ۲۶۷ واحد مرغ تخم‌گذار به ظرفیت ۱۲ میلیون قطعه در حال فعالیت هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *