ایجاد ۴۰ طرح صنایع تبدیلی در کهگیلویه و بویراحمد چشم انتظار تایید بانک کشاورزی است

اخبار استانی اخبار داخلی جدیدترین خبر ها خبر های اقتصادی خبر های دام خبر های طیور

مدیر صنایع سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد گفت: نبود زیر ساخت صنایع تکمیلی و تبدیلی برای کشت و زرع یکی از چالش های پیش روی استان بوده و هم اینک ایجاد ۴۰ طرح راهبردی صنایع تبدیلی در دستور کار قرار گرفته که اجرای آن ها بستگی به تایید و ارائه تسهیلات از سوی بانک کشاورزی دارد.

علی‌اصغر داورپناه روز یکشنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: با توجه به تاکید ریاست سازمان جهاد کشاورزی طرح آمایش صنایع تبدیلی در استان تهیه شده و با توجه به مجموع اطلاعات و آمارهای معاونت ها و مدیریت های حوزه تولیدات گیاهی، دامی و شیلات ظرفیت های موجود و خالی استان مد نظر قرار گرفته شد .

مدیر صنایع سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: طرح آمایش صنایع تبدیلی در سطح استان نیاز سنجی و آماده شده و بر اساس آن هم مجوزها صادر خواهد شد تا سرمایه گذاران به این سمت سوق داده شوند.

داورپناه ابراز داشت: نیازسنجی ها در خصوص طرح های صنایع تبدیلی استان آماده شده و مورد تایید وزارت جهاد کشاورزی قرار گرفته است.

وی عنوان کرد: با توجه به دغدغه ها و نگرانی های باغداران استان به ویژه در زمینه سیب، سازمان در تلاش است تا از طریق بانک کشاورزی زمینه ایجاد سردخانه و دیگر صنایع تبدیلی در استان فراهم شود.

مدیر صنایع سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد گفت: تاکنون ۴۰ طرح در حوزه صنایع تبدیلی و تکمیلی به بانک کشاورزی استان پیشنهاد داده شده است و از این میان بانک قول مساعدی در زمینه (چهار طرح) سردخانه داده اما تاکنون کاری انجام نشده است.

داورپناه تصریح کرد: طرح آمایش صنایع و تکمیلی تبدیلی استان به بانک کشاورزی استان و تهران ارسال شده است ولی هنوز بانک کشاورزی اقدامی حتی در خصوص سردخانه ها انجام نداده و نتیجه ای نگرفته ایم.

وی بیان کرد: این ۴۰ طرح صنایع تبدیلی و تکمیلی با سرمایه گذاران خوب، به بانک کشاورزی استان ارائه شده اما این بانک عنوان می کند طرح های مذکور توجیه اقتصادی ندارند.

مدیر صنایع سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد اضافه کرد: اعتبارات این طرح ها در سطح کشور به صورت شناور است به گونه ای که هر استانی بیشتر جذب کند اعتبار بیشتری هم می گیرد.

داورپناه تاکید کرد: در حالی که طرح های خوبی همچون سردخانه کاکان، دنا و حتی مناطق گرمسیری استان ارائه شد اما اذعان دارند طرح ها توجیه اقتصادی ندارند و مکاتبات در حال پیگیری است.

وی عنوان کرد: با در نظر گرفتن محرومیت استان بانک کشاورزی استان باید این موضوع را رفع کند زیرا که باغداران ما گلایه مند از کمبود صنایع تبدیلی و تکمیلی است.

مدیر صنایع سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد ادامه داد: ایجاد و توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی در واقع یکی از راهکارهای توسعه کشاورزی است که در ایجاد اشتغال پایدار، کاهش ضایعات، ایجاد ارزش افزوده، افزایش درآمدهای غیر نفتی و کشاورزی و توسعه صادرات موثر است.

داورپناه ابراز داشت: با توجه به ظرفیت های موجود و تولیدات محصولات در استان، ظرفیت های خالی در زمینه توسعه صنایع تبدیلی کهگیلویه و بویراحمد زیاد است.

وی افزود: در بحث دام، شیلات و زراعت طرفیت های خالی زیادی وجود دارد البته کارهایی هم در گذشته انجام شده است اما با توجه به تولیدات استان و طرح آمایش صنایع تبدیلی و تکمیلی آماده شده در استان باید توسعه این بخش مد نظر قرار گیرد.

مدیر صنایع سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد تاکید کرد: تعداد ۱۶ سردخانه بزرگ و کوچک از ۱۰۰ تن تا سه هزار و ۵۰۰ تنی در استان با ظرفیت ۱۶ هزار فعال است.

داورپناه بیان کرد: ۳۰۰ هزار تن تولیدات باغی کهگیلویه و بویراحمد است که این ظرفیت ۱۶ هزار تن سردخانه استان جوابگوی محصولات نیست.

وی اضافه کرد: تعداد مجوز های صادر شده در زمینه صنایع تبدیلی و تکمیلی استان از ابتدای انقلاب تاکنون ۵۹۰ بوده و ۲۱۷ پروانه بهره برداری برای تمامی صنایع تبدیلی استان صادر شده است.

مدیر صنایع سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد گفت: تعداد واحدهای خوراک دام و طیور سه مورد با ظرفیت ۷۳ هزار تن، سه کشتارگاه فعال، پنج مورد بسته بندی انواع بذر، ۲ کارخانه کود و موارد دیگر موجود هستند.

داورپناه ادامه داد: طرح های خوبی در سال جدید در دولت سیزدهم شامل خوراک آبزیان در شهرک فرودگاه یاسوج با ۴۰ درصد پیشرفت فیزیکی تصویب ۱۲ میلیارد تومان اعتبار و مجتمع کشتارگاهی طیور و تبدیل ضایعات و دارای سردخانه در گچساران با هفت هزار تن ظرفیت با ۴۰ درصد پیشرفت فیزیکی در دست انجام هستند.

وی تصریح کرد: امسال همچنین ایجاد سه سردخانه در کاکان، دهدشت و باشت در دست انجام هستند.

مدیر صنایع سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد افزود: طرح های خوراک آبزیان، سردخانه و بسته بندی میوه در بویراحمد، کشتارگاه مرغ، توسعه و تجهیز فراورده های لبنی دهدشت، روغن گیری دانه های روغنی گچساران و باشت و چندین سردخانه در دور دوم سفر ریایس جمهور پیشنهاد خواهند شد.

داورپناه ادامه داد: تا دهه فجر پنج هزار تن به ظرفیت سردخانه های استان اضافه خواهد شد.

وی بیان کرد: ایجاد سردخانه، سورتینگ و بسته بندی و همچنین خرید تضمینی سیب از کشاورزان (سیب ضایعاتی) بسیار موثر خواهد بود.

مدیر صنایع سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد ابراز داشت: امسال کیلویی یک هزار و ۴۰۶ تومان از کشاورزان خرید تضمینی سیب صنعتی انجام شد.

داورپناه گفت: متاسفانه خرید سیب صنعتی از کشاورزان دیر صورت می گیرد و دلالان سیب زودتر وارد عمل شده اند و سیب ضایعاتی را دپو کرده اند و تعاون روستایی مجبور است سیب را از دلالان خریداری و باز هم نفع آن به کشاورزان و باغداران نمی رسد.

مدیر صنایع سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد تاکید کرد: پول خرید تضمینی باید سریع تر در اختیار تعاون روستایی قرار گیرد تا سریع تر وارد عمل شود و سیب صنعتی را خریداری کند تا نفع آن به کشاورز برسد.

وی ادامه داد: دولت از طریق صندوق توسعه کشاورزی وامی به بخش خصوصی تعاون روستایی بدهد تا بتوانند زودتر وارد عمل بشوند و با کشاورزان طرف قرارداد شوند تا دست طمع دلالان قطع شود.

داورپناه عنوان کرد: هم اینک بخش تعاون روستایی استان از لحاظ بنیه مالی ضعیف است که باعث می شود دلال زودتر وارد عمل شود و پول اش را زودتر به باغدار بدهد.

مدیر صنایع سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: دلال ها سیب ها را زودتر خریداری و هنگام برداشت به استان های همجوار انتقال می دهند و ظرفیت اکثر سردخانه های استان خالی می ماند.

وی تاکید کرد: در استان صنایعی از قبیل کنسانتره سیب، ترشی جات و شوری جات و سرکه سیب وجود دارد که برخی از آن ها امسال افتتاح شده اند.

داورپناه ادامه داد: سالانه ۸۲ هزار تن سیب در بویراحمد، ۳۵ هزار تن دنا و حتی در شهرستان های گرمسیری هم تولید سیب وجود دارد و در مجموع ۱۲۶ هزار تن تولید سیب استان است.

کارخانه صنایع تبدیلی آبمیوه و نوشیدنی های میوه ای یا گیاهی بدون گاز (شهدناب) در سال ۷۶ با هدف ایجاد اشتغال و تولید در استان آغاز به کار کرد اما به دلیل برخی مشکلات از سال ۸۶ تاکنون تعطیل شده است.

کارخانه شهد ناب در گذشته صادرات به کشورهای مختلف داشته و اینک برگشت این کارخانه به چرخه تولید نقش مهمی در رشد اقتصادی استان دارد و در موضوع کنسانتره سیب و صادرات آن نقش مهمی خواهد داشت.

با توجه به شرایط خاص منطقه و تنوع آب و هوایی سرمایه گذاری روی محصولات باغی با ایجاد کارخانه های تبدیلی در این استان، درآینده شاهد رشد مهمی در این بعد صادرات خواهیم بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *