آغاز واکسیناسیون رایگان طیور بومی خوزستان علیه بیماری نیوکاسل

اخبار داخلی جدیدترین خبر ها خبر های طیور مهم ترین خبر ها

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های طیور اداره‌کل دامپزشکی خوزستان از آغاز مرحله ششم طرح واکسیناسیون رایگان طیور بومی علیه بیماری نیوکاسل در استان خبر داد.

ایوب پدرام در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: ششمین مرحله طرح واکسیناسیون طیور بومی علیه بیماری نیوکاسل در خوزستان آغاز شده است که در این مرحله یک میلیون و ۵۰۰ هزار قطعه طیور بومی به صورت رایگان علیه بیماری نیوکاسل واکسینه می‌شود.

وی افزود: به منظور افزایش سطح ایمنی در طیور بومی، قطع زنجیره انتقال ویروس به طیور صنعتی و همچنین حفظ جمعیت طیور بومی و اشتغال پایدار در روستاها، طیور بومی روستاهای استان خوزستان علیه این واکسینه می‌شوند.

پدرام با بیان اینکه زمان اجرای این طرح از امروز (۲۷ شهریورماه) و به مدت سه هفته است، گفت: واکسن نیوکاسل مورد استفاده در طرح سراسری طیور بومی در برابر گرما مقاوم است و به صورت خوراکی به طیور داده می‌شود.

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های طیور دامپزشکی خوزستان گفت: نیوکاسل یکی از بیماری‌های ویروسی مسری طیور است که با سرعت بالا منتشر می‌شود. با توجه به اینکه این بیماری درمان قطعی ندارد و در صورت شیوع، موجب خسارات جبران‌ناپذیری به طیور صنعتی و بومی می‌شود، تنها راه مقابله با این بیماری رعایت اصول بهداشتی و ایجاد امنیت زیستی با واکسیناسیون است.

وی بیان کرد: اجرای موفق این طرح نیازمند همکاری روستاییان و عشایر با گروه‌های دامپزشکی است بنابراین از مردم می‌خواهیم با این گروه‌ها همکاری لازم را داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *