دسته‌ها
مقالات

اطلاعات عمومی در مورد مرغ

  • دستگاه های جوجه کشی مرغ

    دستگاه های جوجه کشی مرغ

اطلاعات عمومی در مورد مرغ

مرغ به طور کلی یکی از ماکیان سانان میباشد ، عمدتاً جنس ماده این پرنده را مرغ و جنس نر آن را خروس می نامند. شاید برای شما جالب باشد که بدانید تمامی ماکیان مانند مرغ از چهار نژاد وحشی زیر به عمل آمده اند:

  • گالوس-گالوس

مثل مرغ جنگلی قرمز

  • گالوس – لافایتی

مثل مرغ جنگلی سیلان

  • گالوس سونراتی

مثل مرغ جنگلی خاکستری

  • گالوس – واریوس

مثل مرغ جنگلی آبی و سبز

تاریخ پیدایش مرغ اهلی

سوابق نشان میدهد که برای اولین بار حدود ۱۰٫۰۰۰ سال پیش مرغ در ویتنام اهلی شده است، البته شایان ذکر است که قبلاً شایع بوده است که این کار در هند صورت پذیرفته است اما با اطلاعات به دست آمده میتوانیم ویتنام را اولین کشوری بدانیم که مرغ ها را اهلی کرده است. بعد از ویتنام پرورش مرغ بومی به هند راه یافت و سپس به ایران نیز راه خود را پیدا کرد. لازم به ذکر است که این پرنده از سلسله هجدهم فراعنه در مصر کاملاً شناخته شده بود.

اجداد پرنده مرغ

تحقیقات ژنتیکی که بر روی مرغ انجام پذیرفته است نشانگر این است که اجداد مرغ خانگی ، خروس جنگلی قرمز و خاکستری بوده اند، همچنین شاید جالب باشد بدانید نسل دورگه ای که از این دو مرغ جنگلی به وجود می آمده است در اکثریت موارد نازا و عقیم بوده اند. طبق تحقیقات انجام شده بین این دو مرغ جنگلیبیشترین شباهت و خویشاوندی بین مرغ بومی و مرغ جنگلی خاکستری بوده است یعنی بیشتر خصوصیات مرغ جنگلی خاکستری را به ارث برده است.

تعداد مرغ بومی در جهان

شاید برای شما هم جالب باشد بدانید بیشترین جانور اهلی که در جهان وجود دارد بر اساس آمار سال ۲۰۱۵ با تعداد ۲۴ میلیارد، مرغ میباشد که هیچ حیوانی به این شمار نرسیده است.

خوراک مرغ

مرغ ها را میتوان به نوعی موجوداتی همه چیز خوار دانست، مرغ ها قادرند در محیط آزاد زمین را برای یافتن دانه خوراکی ، انواع حشرات ، مارمولک و حتی موش های جوان کند و کاو نمایند. یعنی شما میتوانید به راحتی مرغ را در محیطی آزاد مانند باغ ، باغچه و این قبیل مناطق آزاد بگذارید تا خودشان خوراک خودشان را بیابند و این کار شما را تا حدود بسیار زیادی راحت کرده است.

عمر مرغ های گوشتی و نیمه گوشتی

مرغ ها به صورت طبیعی از ۵ تا ۱۱ سال عمر مینمایند. البته توجه داشته باشید که در مرغداری ها یک جوجه ی مرغ گوشتی تا قبل از کشتار فقط شش هفته زندگی مینماید زیرا در این مدت به حداکثر میزان وزن خود میرسد، جوجه های نیمه گوشتی و پرورش یافته نیز در محیط های باز تا چهارده هفته نگهداری میشوند. طبق رکورد های گینس پیرترین مرغ جهان در سن ۱۶ سالگی بر اثر مشکل قلبی مرده است.

تعداد تخم در یک سال

مرغ های تخم گذار بعد از رشد کامل در یک سال حدود ۳۰۰ تخم میگذارند و به مرور که سن آنها بالاتر میرود راندمان تخم دهی آنها نیز کاهش می یابد. البته تا زمانی که تخم دهی آنها در حداکثر خود باشد به کشتار فرستاده نمیشوند اما به مرور که میزان تخم دهی این مرغ های تخمگذار کاهش می یابد به کشتار فرستاده میشوند. به عبارتی تا حداکثر از تخم ها و همچنین بعد از آن از گوشت این پرنده استفاده مینمایند. از این مرغ های تخم گذار که کشتار میشوند در غذای بچه ، پای و غذای پرورده ، حیوانات خانگی و… استفاده میشوند.

خروس

خروس را میتوانید از رنگ تندتر ، پرهای بلندرتر ، پرهای نوک تیز و… تشخیص دهید. البته در برخی نژاد این دو جنس مخالف تفاوت های بسیار اندکی با هم دارند که یکی از این نژاد ها سبرایت میباشد. تفاوت های دیگر مابین خروس و مرغ را میتوانیم در بلندری تاج آن و سیخک آن که در پای پرنده میباشد تشخیص داد. البته در بسیاری از نژادها نیز میتوانید به وضوح مرغ و خروس را از هم تشخیص دهید که مرغ و خروس های ایران از این نوع ها هستند و شما میتوانید بسته به نوع رنگ آنها را از هم تفکیک نمایید.

برخی از مناطق در مرغ بالغ مانند : گوشت بالای سر ، زائده زیر حلقوم به مقدار بسیار کمی رشد مینمایند. در اکثریت نژاد ها نیز رشد تاج و زیر حلقون بسیار بیشتر ازمرغ ها میباشد و از این طریق نیز میتوانید آنها را تشخیص دهید. البته توجه داشته باشد که در بعضی از نژادهای خروس نیز پرهایی در ناحیه صورت وجود دارد که به آنها ریش نیز میگویند.

پرواز مرغ ها

مرغ ها به صورت مادر زادی توانایی پرواز را ندارند اما در بعضی از نژادها که سبکتر هستند میتوانند تا اندازه ای بپرند مثلاً اگر جایگاه استراحت دائمی آنها کمی بالاتر باشد میتوانند این مسافت را بپرند ، در مرغ های معمولی پریدن فقط برای اجتناب از خطر صورت میپذیرد.

نوع زندگی مرغ ها

مرغ های پرنده هایی اجتماعی بوده و به صورت گله ای زندگی مینمایند، این پرنده ها در درون خود یک نوع سلسله مراتب دارند که در محل استراحت و غذای بهتر به آنها برتری میدهد در مواردی که افراد مرغ ها و یا خروسی را از گله بر میدارند سلسله مراتب آن گله کاملاً به هم میریزد و بی نظم میشود و مدتی طول میکشد تا دوباره این نظم و سلسله مراتب برقرار شود. به این نکته هم توجه داشته باشید که افزودن پرنده های جدید به گله مانند مرغ های جوان در اکثریت موارد موجب نزااع در گله میشود که این مورد در عمومیت جراحت هایی را نیز در پی دارد.

محل تخم گذاری مرغ

مرغ اکثراً دوست دارد که در جایی تخم گذاری نماید که قبلاً هم در آنجا تخم بوده است ، در موارد بسیاری مشاهده شده است که این پرنده ها حتی تخم های لانه های دیگر را نیز به لانه خود انتقال میدهند. مرغ ها گاهاً بر سرجای تخم گذاری بسیار حساس هستند و البته بسیار لجباز حتی در مواردی به جنگ و نزاع بر روی تخم گذاری دریک محل حتی اگر کوچک باشد پرداخته اند.

در صورتی که سوالی تخصصی ذهن شما را به خود مشغول کرده است میتوانید در انجمن طیور آن را مطرح فرمایید تا همکاران ما به صورت تخصصی پاسخگوی شما عزیزان باشند. برای ورود به انجمن طیور بر روی این لینک کلیک فرمایید.

دانشنامه پرندگان

نحوه جوجه کشی از پرنده مرغ

جوجه کشی از مرغ به دو صورت امکان پذیر است:

۱- جوجه کشی به صورت طبیعی

۲- جوجه کشی به صورت مصنوعی

جوجه کشی طبیعی مرغ

در جوجه کشی طبیعی که امروزه بسیار به سختی مورد استفاده قرار میگیرد مگر اینکه توسط افرادی در مناطق دور دست صورت پذیرد، در این نوع جوجه کشی مرغ و خروس با عمل آمیزش یک تخم نطفه دار را به دنیا می آورند که بعد از آن تخم نطفه دار مرغ توسط مرغ مادر نگهداری میشود تا شرایط برای به دنیا آمدن جوجه فراهم گردد. لازم به ذکر است که در این نوع جوجه کشی مرغ خود تمامی موارد مورد نیاز مانند رطوبت ، دما ، چرخش و… را انجام میدهد و فقط تنها کاری که شما میبایست انجام دهید فراهم نمودن یک لانه با دمای حد اقل ۲۵ درجه و به دور از نور میباشد، در این لانه مرغ میتواند به صورت طبیعی جوجه کشی نماید.

جوجه کشی مصنوعی مرغ توسط دستگاه جوجه کشی

نوع دوم جوجه کشی از مرغ با استفاده از دستگاه های جوجه کشی میباشد که راه را برای پرورش دهندگان مرغ کاملاً راحت ساخته است ، در این نوع جوجه کشی فرد یک ماشین جوجه کشی خانگی یا صنعتی را خریداری مینماید سپس تخم ها را درون آن قرار میدهد و سپس تنظیمات دما ، رطوبت ، میزان چرخش ، مدت زمان ستر ، مدت زمان هچر و… را در دستگاه وارد کرده و شروع به جوجه کشی از آن پرنده مینماید، مزیت دستگاه های جوجه کشی در این است که کاربر میتواند به راحتی بسته به نوع دستگاه تخم های نطفه دار را درون دستگاه قرار دهد و در مدت زمان ۲۱ روز شاهد تبدیل آنها به جوجه گردد که این عمل با استفاده از برق و با هزینه بسیار کمتر از جوجه کشی طبیعی انجام پذیرفته است.

دستگاه جوجه کشی پیشنهادی برای جوجه کشی از مرغ

برای انتخاب نوع دستگاه جوجه کشی شما میبایست توجه داشته باشید که ماشین جوجه کشی انتخابی میبایست از راندمان بالایی در جوجه کشی از مرغ برخوردار باشد. با توجه به این موضوع دستگاه های جوجه کشی چینی به هیچ عنوان نباید مورد استفاده قرار گیرد زیرا تمامی قطعات استفاده شده در این محصولات ساخت چین بوده و از دقت کافی برخوردار نمیباشد و از همه مهمتر اینکه برای استفاده از این دستگاه های جوجه کشی کاربر میبایست دارای دانش جوجه کشی بالایی باشد.

پیشنهاد ما دستگاه های جوجه کشی ساخت گروه صنعتی اسکندری میباشد چراکه تمامی دستگاه های جوجه کشی ساخت این واحد تولیدی دارای ۱۲ ماه گارانتی بی قید و شرط و البته ۱۰ سال خدمات پس از فروش میباشند. دستگاه های جوجه کشی خانگی این واحد تولیدی با نام تجاری ایزی باتور و ماشین های جوجه کشی صنعتی eig با نام تجاری سوپر مینیاتور تولید و ارائه میگردد. از مزیت های دستگاه های جوجه کشی اسکندری نسبت به سایر ماشین های جوجه کشی میتوان به سنسور فوق حساس SHT ساخت سوئیس بدون نیاز به کالیبراسیون دوباره ، فن های دائم کار ، سیستم جوجه کشی دستی ، سیستم جوجه کشی اتوماتیک ، راهنمای صوتی و ده ها مورد دیگر اشاره نمود.

سیستم جوجه کشی اتوماتیک در دستگاه های جوجه کشی EIG به این صورت میباشد که کاربر میتواند از پرنده های پر کاربرد مانند مرغ ، بلدرچین ، کبک ، غاز ، اردک ، بوقلمون فقط با انتخاب نوع پرنده از روی برد جوجه کشی نماید. یعنی زمانی که کاربر قصد جوجه کشی از پرنده مرغ را دارد فقط کافی است تا مرغ را از بین پرندگان موجود بر روی برد برگزیند و سپس تخم های نطفه دار را درون دستگاه قرار دهد که در این صورت دستگاه به صورت کاملاً اتوماتیک شرایط را برای جوجه کشی از پرنده مرغ آماده مینماید. در نتیجه شما بدون هیچ دانش فنی از پرنده مرغ جوجه کشی خواهید نمود.

از جمله دستگاه های جوجه کشی گروه صنعتی اسکندری میتوانیم به دستگاه های جوجه کشی خانگی ایزی باتور ۱ ، ایزی باتور ۲ ، ایزی باتور ۵ ، ایزی باتور ۶ و همچنین دستگاه های جوجه کشی صنعتی سوپر مینیاتور اشاره نماییم.

شرایط مورد نیاز برای جوجه کشی از مرغ در دوران ستر

میزان دما برای جوجه کشی از مرغ در دوران ستر : ۳۷٫۸ درجه سانتی گراد

میزان رطوبت برای جوجه کشی از مرغ در دوران هچر : ۶۰ الی ۶۵ درصد

چرخش تخم نطفه دار در دوران ستر : دارد

شرایط مورد نیاز برای جوجه کشی از مرغ در دوران هچر

میزان دما برای جوجه کشی از مرغ در دوران هچر : ۳۷٫۲ درجه سانتی گراد

میزان رطوبت برای جوجه کشی از مرغ در دوران هچر : ۷۰ الی ۷۵ درصد

چرخش تخم نطفه دار در دوران هچر: ندارد

مدت زمان مورد نیاز برای جوجه کشی مرغ

مدت زمان مورد نیاز برای جوجه کشی از پرنده مرغ : ۲۱ روز

مدت زمان ستر در جوجه کشی از تخم نطفه دار مرغ : ۱۸ روز

مدت زمان هچر در جوجه کشی از تخم نطفه دار مرغ : ۳ روز

دانشنامه پرندگان

شرایط جفت گیری مرغ

مرغ بعد از گذشت ۱۰۵ روز (۳٫۵ ماه) از عمر خود به سن بلوغ می رسد که در این سن میتواند جفت گیری نموده و البته تخم نطفه دار تولید نماید ، توجه داشته باشید مرغ بدون نیاز به خروس نیز قادر به تخم گذاری میباشد و تفاوت این دو مورد ( با آمیزش و بدون آمیزش) در این است که با آمیزش مرغ و خروس تخم ها نطفه دار خواهند بود و بدون آمیزش تخم ها بدون نطفه خواهند بود. توجه داشته باشید برای تولید تخم نطفه دار به ازای هر ۱۰ مرغ یک خروس ما بین آنها میگذارند.

بیماری های مرغ

بیماری های مطرح در مرغ عبارتند از:

بیماری نیوکاسل (ناخوشی) در مرغ

بیماری گامبورو در مرغ

بیماری پاستورلوز (وبای طیور) در مرغ

بیماری آبله در مرغ

بیماری کلی باسیلوز در مرغ

بیماریهای انگلی در مرغ

مسمومیت غذایی در مرغ

تغذیه مرغ

تغذیه مرغ اغلب از خزندگان کوچکی میباشد که در حیاط خانه نیز وجود دارد این پرنده در بسیاری از موارد از دانه های شامل انواع علوفه ها تغذیه مینمایند، البته شما میتوانید غذای آماده مرغ را نیز از بیرون تهیه فرمایید.