۸۷۵ هزار دُز واکسن آنگارا در واحدهای پرورش مرغ مادر استان مرکزی تزریق شد

۸۷۵ هزار دُز واکسن آنگارا در واحدهای پرورش مرغ مادر استان مرکزی تزریق شد

اخبار داخلی جدیدترین خبر ها خبر های طیور مهم ترین خبر ها

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های طیور، آبزیان و زنبور عسل اداره کل دامپزشکی استان مرکزی گفت: ۸۷۵ دز واکسن آنگارا برای مقابله با شیوع این بیماری در واحدهای پرورش مرغ مادر این استان در مدت یک سال گذشته تزریق شد.

حسن اثنا عشری روز شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: این میزان واکسن برای مقابله با شیوع و انتقال بیماری آنگارا در ۱۳ واحد پرورش مرغ مادر گوشتی استان مرکزی تزریق شده‌ است.

وی از مشاهده بیماری آنگارا در واحدهای پرورش طیور استان مرکزی خبرداد و اظهار داشت: این بیماری از ۲ سال گذشته در مرغداری‌های سطح کشور و از سال گذشته در واحدهای پرورش طیور استان مرکزی مشاهده و برای جلوگیری از انتقال این بیماری به واحدهای پرورش طیور توصیه‌های لازم به مرغداران استان انجام شده‌ است.

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های طیور، آبزیان و زنبور عسل اداره کل دامپزشکی استان مرکزی خاطرنشان کرد: آنگارا یک بیماری جدید و ویروسی با تلفات بالا در بین طیور است و در صورت رعایت نکردن شرایط بهداشتی از سوی مرغداران تلفات سنگینی برای مرغداری‌های استان مرکزی به همراه دارد.

اثنا عشری گفت: این بیماری بیشتر از طریق مرغ مادر و اقدامات جانبی از جمله تردد، دان و وسایل مرغداری به طیور منتقل می‌شود و رویکرد دامپزشکی استان مرکزی برای ریشه کنی و جلوگیری از انتقال این بیماری در مرغداری‌های گوشتی معدوم سازی و مرغداری‌های مرغ مادر انجام واکسیناسیون است.

وی ادامه داد: بیماری آنگارا در صورت مشاهده در واحدهای مرغ مادر گوشتی، از طریق جوجه‌های یک روزه به واحدهای پرورش مرغ گوشتی منتقل می شود و نیاز است مرغداران جوجه یک روزه مورد نیاز خود را از واحدهایی که ۲ نوبت واکسیناسیون در آنها انجام شده تهیه کنند.

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های طیور، آبزیان و زنبور عسل اداره کل دامپزشکی استان مرکزی از مرغداران خواست ضمن رعایت اصول قرنطینه‌ای، از ورود خودروها و افراد غیر ضرور به داخل واحدهای پرورش طیور جلوگیری کرده و در صورت ضرورت ضد عفونی خودروها و انجام اصول قرنطینه‌ای برای افراد را در دستور کار خود قرار دهند.

اثنا عشری گفت: مرغداران حوضچه‌های ضدعفونی در ورودی واحدهای خود را فعال کرده و در صورت مشاهده هرگونه تلفات در واحدها، این تلفات را به ادارت دامپزشکی شهرستان‌های استان اطلاع رسانی کنند.

وی ادامه داد: همچنین نیاز است صاحبان مرغداری‌های پرورش مرغ مادر ضمن تزریق واکسن در واحدهای خود، انجام ضدعفونی و پاکسازی قبل، حین و بعد از دوره را در دستور کار خود قرار دهند.

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های طیور، آبزیان و زنبور عسل اداره کل دامپزشکی استان مرکزی اظهار داشت: مرغداران استان برای مقابله با شیوع بیماری آنگارا نیاز است از ورود پرندگان وحشی به داخل انبار دان واحد مرغداری خود جلوگیری کرده و دان مورد نیاز را با ماشین آلات سرپوشیده و مخصوص حمل کنند.

آنگارا از جمله بیماری‌های ویروسی با تلفات بالا است که نخستین بار در منطقه آنگارای کراچی پاکستان تشخیص داده شد و از سال ۹۹ در کشور مشاهده شده‌ است.

استان مرکزی با ۱۲ شهرستان، و یک هزار و ۵۳۹ روستا، دارای ۹۶۰ واحد مرغداری صنعتی، ۴۹۱ واحد گاوداری صنعتی و ۱۹۱ واحد کارگاه پرورش آبزیان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *