پیش بینی برداشت پنج هزار تن کلزا در آذربایجان شرقی

اخبار داخلی جدیدترین خبر ها خبر های دام خبر های طیور مهم ترین خبر ها

مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی پیش بینی کرد در کشت پاییزه امسال پنج هزار تن کلزا در استان برداشت شود.

به گزارش جمعه ایرنا، جلال رحیم زاده در گفت و گو با خبرنگاران با بیان اینکه کشت پاییزه در آذربایجان شرقی از ۲۰ شهریور آغاز شده و تا نیمه اول مهر ماه ادامه خواهد داشت افزود: کلزا محصولی راهبردی است که کشت آن به صورت قراردادی در استان انجام می شود.

وی خاطرنشان کرد: کلزا علاوه بر اینکه در روغن کشی کاربرد دارد، از کنجاله آن نیز برای تغذیه دام و طیور استفاده می شود.

رحیم زاده ادامه داد: برای اینکه عملکرد محصول کلزا افزایش یابد، باید کشاورزان به موقع آن را کشت کنند و همچنین به توصیه ها در ارتباط با استفاده از بذرهای اصلاح شده و کود توجه کنند.

وی یادآوری کرد: ۱۹ شهر استان از جمله آذرشهر، هریس، مرند، اسکو، اهر، بستان‌آباد، بناب، تبریز، سراب، شبستر، کلیبر، ملکان، میانه، ورزقان، عجب شیر، جلفا، چاراویماق، مراغه و هشترود از جمله کانون‌های کشت این گیاه روغنی در آذربایجان شرقی هستند.

مدیر جهادکشاورزی تبریز نیز گفت: بیش از ۶۵ درصد کلزای استان در این شهرستان کشت می شود.

ابراهیم فرقانی اضافه کرد : در سال زراعی امسال بیش از ۲ هزار هکتار کلزا در شهرستان تبریز کشت شده است.

وی افزود: زراعت کلزا به عنوان یک محصول راهبردی در آذربایجان شرقی برای پایداری کشت گندم اهمیت بسیاری دارد و شهرستان تبریز به عنوان قطب تولید کلزا در این استان شناخته می‌شود .

وی ادامه داد: تاکنون بیش از هزار و۳۰۰ هکتار کشت قراردادی داریم که امیدواریم تا پایان سال زراعی به  ۲ هزار هکتار افزایش یابد.

فرقانی با اشاره به مزایای کشت قراردادی تاکید کرد: کشت قراردادی کشاورزی موجب می شود تا کشاورز از لحاظ نهاده بذر و کود مطمئن شود و در فصل برداشت جهادکشاورزی نسبت به خرید تضمینی مساعدت می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *