بیش از ۵ میلیون دام سبک در خراسان رضوی فاقد سند هویتی هستند

اخبار داخلی جدیدترین خبر ها خبر های دام مهم ترین خبر ها

رئیس اتحادیه دامداران خراسان رضوی با اشاره به اینکه حدود ۷ میلیون و ۷۸ هزار راس دام سبک در استان داریم، گفت: برای تعداد قابل توجهی از دام روستایی در استان هیچ پروانه‌ یا سند هویتی (پلاک کوبی) صادر نشده است.

مجید مهدوی در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص وضعیت تولید دام سبک در خراسان رضوی اظهار کرد: از زمانی که زمزمه‌های آزادسازی نرخ ارز ترجیحی شروع شد، قرار بر این شد که چهار یا پنج نوع نهاده‌ دامی با ارز نیمایی وارد شود و برای گوشت مرغ، تخم مرغ و شیر قیمت گذاری انجام شد. 

وی ادامه داد: در حال حاضر هزینه تولید هرکیلو دام زنده برای دامدار حداقل ۱۴۰ تا ۱۵۰ هزار تومان است و هر کیلو گوشت در بازار به صورت میانگین در بازار ۷۰ تا ۷۵ هزار تومان فروخته می‌شود بنابراین دامدار ۱۰۰ درصد زیان می‌کند.

رئیس اتحادیه دامداران خراسان رضوی در خصوص نرخ‌گذاری قیمت شیر ادامه داد: قیمت شیر باید به لحاظ استانی تعیین شود. نهاده‌های دامی ما به دلیل  ارسال از بنادر به مرکز استان حداقل ۲۰ درصد گران‌تر خریداری می‌شوند. دلیل دیگر وجود خشکسالی‌های مضاعفی است که درخراسان رضوی وجود دارد. معتقد هستیم قیمت دام زنده در خراسان رضوی باید ۲۰ درصد گران‌تر از دیگر استان‌ها باشد.

مهدوی ادامه داد: مصرف‌کننده و تولیدکننده نباید در مقابل یکدیگر قرار بگیرند. ممکن است مردم افزایش قیمتی در برخی از اقلام را تجربه کنند؛ اما قیمت گوشت پنج برابر نشده است. اگر فکری به حال دامدارد نشود دام روستایی قطعا با نابودی مواجه خواهد شد و ما دیگر ذخایر ژنتیکی را که در تمام دنیا نمونه است، به راحتی نمی‌توانیم به دست بیاوریم.

رئیس اتحادیه دامداران استان با بیان اینکه وزارت جهادکشاورزی باید اجازه دهد تصمیم‌گیری‌ها در استان‌ها انجام شود، عنوان کرد: وضعیت دام در خراسان رضوی با وضعیت دام در یک استان غربی پر باران متفاوت است. زمانی که دستورالعمل‌های توزیع نهاده نوشته شد، شاید دام سبک می‌توانست پنج ماه از مرتع برای تغذیه استفاده کند. در حال حاضر دو سال است که به دلیلی خشکسالی و خشک شدن مراتع این اتفاق نمی‌افتد.

مهدوی تصریح کرد: منابع مالی وزارت جهاد کشاورزی از سمت هیات دولت و بانک مرکزی تخصیص داده می‌شود و وزارت جهاد کشاوزی باید این مبلغ را بین ۳۱ استان تقسیم کند. سهم خراسان رضوی بر اساس جمعیت دامی و دستورالعمل‌ها داده می‌شود.

وی تاکید کرد: مدیران استانی دراین خصوص با بخشی از مطالبات دامداران موافق هستند؛ اما به دلیل وجود دستورالعمل‌ها دست این افراد بسته است. در حال حاضر سهم دام سبک صرفا تبدیل به نهاده آماده در کارخانه می‌شود و تعیین مقدار آن را وزارتخانه مشخص خواهد کرد؛ اما این عوامل باید شناور باشد و در ماه‌های مختلف باید تغییر کنند. در شرایطی که در حال حاضر ارز آزاد شده است، معتقد هستم که به دامدار دام سبک نیز باید نهاده خام داده شود.

رئیس اتحادیه دامداران استان گفت: معضل دیگری که در حال حاضر برای صنعت ما وجود دارد، تامین نقدینگی است. در حال حاضر درخواست ما این است که درعوض آزادسازی ارز، پول بلاعوض به دامدار داده شود نه تسهیلات.

بیش از ۵ میلیون دام سبک در خراسان رضوی فاقد سند هویتی هستند

مهدوی بیان کرد: متاسفانه به دلیل نبودن یک سامانه واحد و جامع در جهاد کشاورزی آمار قطعی در حوزه دام  هم وجود ندارد. بر اساس آمار و ارقام سازمان برنامه و بودجه حدود ۷ میلیون و ۷۸ هزار راس دام سبک در استان داریم و از این تعداد یک میلیون راس بز و باقی آن گوسفند است. 

وی ادامه داد: تعداد قابل توجهی از این میزان دام‌های روستایی است که هیچ هویتی ندارند و هیچ پروانه‌ یا سند هویت برای این دام‌ها صادر نشده است. ۷۹۵ هزار راس دام سبک در استان وجود دارد که برای آن‌ها پروانه صنعتی صادر شده است و برای ۳۴۵ هزار راس دام روستانی نیز پروانه صنعتی از سمت جهادکشاورزی صادر شده است و باقی مانده این تعداد یعنی ۵ میلیون و ۶۰۰ هزار راس دیگر هیچگونه پروانه یا سند هویتی ندارند. این دام‌ها همان دام‌های روستایی هستند که بخش اصلی تولید گوشت در استان از  طریق پرورش آن‌ها صورت می‌گیرد.

رئیس اتحادیه دامداران استان گفت: دام سبک روستایی وابسته به مرتع است. از سال ۹۷ به قبل دامدار به جز در زمستان به دنبال کنسانتره نبود اما به دلیل خشکسالی در سنوات اخیر دامدار امروز به دنبال تامین نهاده دامی است. علت افزایش کشتار دام نیز، افزایش هزینه‌های دام سبک است.

مهدوی بیان کرد: در سال ۹۸ از جمع کشتار رسمی که آمار آن وجود دارد، ۵۸.۱ درصد مربوط به دام مولد است. در سال ۹۹ آمار کشتار دام مولد در استان به  درصد۴۷.۳ و در سال ۱۴۰۰ این رقم به بیش از ۶۲ درصد رسیده است. یعنی کشتار رسمی دام در سال ۱۴۰۰ که آمار آن در کشتارگاه‌های استان وجود دارد، نسبت به سال ۹۹ سه برابر شده است. این آمار رسمی است و دامداری که در روستا دست به کشتار دام می‌زند، در جایی ثبت نمی‌شود. 

وی اضافه کرد: از زمان زمزمه حذف ارز ترجیحی تشکلات مکررا در جلسات چه حضوری و چه کتبی توصیه‌های خود را ارائه کردند تا اثر شوک‌آور این مساله ایجاد نشده و به دامدار صدمه وارد نشود. قرار بر این بود که یارانه نقدی در قالب کالابرگ برای تامین اقلام خاصی صادر شود. طبیعی است که شهروندان مایل هستند این یارانه را به صورت نقدی دریافت کنند؛ اما باید از جنبه تولیدی به این قضیه نگاه کرد. اگر دولت کالابرگ به مردم اختصاص دهد، با تحریک تقاضا می‌توان به افزایش قیمت در بازار کمک کرد. 

بیش از ۵ میلیون دام سبک در خراسان رضوی فاقد سند هویتی هستند

مهدوی با تاکید براینکه ما به دنبال گرانی گوشت نیستیم، افزود: صرفه و انتفاع دامدار در فروش بیشتر و کاهش هزینه تمام شده تولید است. کارخانه به اندازه میزان تقاضای مصرف‌کننده دست به تولید می‌زند، اما دامدار نمی‌تواند دام خود را مجبور به تولید شیر نکند. بنابراین این گرانی‌ها باعث آسیب رسیدن به تولید می‌شود. 

وی خاطرنشان کرد: کالابرگ از این جهت می‌تواند به دامدار کمک کند که تقاضا را افزایش می‌دهد و از این طریق به دامدار کمک می‌کند. در حوزه دام سبک این ذهنیت برای دامدار ایجاد شده است که دولت باید اقدامی که برای مرغ و تخم‌مرغ انجام داد برای گوشت قرمز نیز انجام دهد. چرا برای گوشت قرمز کالا برگ اختصاص داده نمی‌شود؟. اگر بخواهیم مقایسه انجام دهیم، اهمیت دام سبک نسبت به طیور بیشتر است. دام سبک اشتغال بیشتری ایجاد کرده است و در حوزه امنیت مرز و پایداری در روستا دامداری اثربخشی بیشتری داشته اشت. 

رئیس اتحادیه دامداران استان اظهار کرد: دامدار علاوه بر حفظ امنیت غذایی و بهداشت و سلامت، پاسدار مرزهای کشور نیز هست. اگر ما این نگاه را به حوزه دامداری و دامدار داشته باشیم، شرایط تولید گوشت قرمز بهتر خواهد شد. متاسفانه همانند سایر محصولات که برای آن‌ها قیمت تعیین شد، در حوزه گوشت قرمز هیچ اتفاقی رخ نداده است. تمام این موارد باعث شده است که دامدار دست به فروش دام خود بزند؛ بنابراین باید نگاه در زمینه صنعت دام سبک تغییر کند. 

وی با بیان اینکه طرح خرید حمایتی دام جهاد کشاورزی در قالب بحث خرید گوشت قرمز است، ادامه داد: به مقررات حوزه صادرات هیچ اعتباری نیست. سرمایه‌گذار به دلیل عدم ثبات در قوانین مرتبط به بازرگانی خارجی اطمینان خاطر ندارد.در مقاطعی از سال صادرات دام آزاد شد و عده‌ای برای خود بازار پیدا کردند، اما با کوچک‌ترین تلاطم ایجاد شده در کشور صادرات دام لغو شد. در حوزه صادرات این انتظار وجود داشت که با آزاد شدن صادرات قیمت گوشت تغییر کند ولی این اتفاق رخ نداد؛ چراکه تجربه سنوات متمادی در حوزه محصولات مختلف کشاورزی این ذهنیت را ایجاد کرده است که سرمایه گذار به سمت صادرات نرود.

رئیس اتحادیه دامداران با بیان اینکه ۱۲ درصد تولید گوشت قرمز کشور در خراسان رضوی صورت می‌گیرد و رتبه اول تولید گوشت در کشور را استان ما به خود اختصاص داده است، اظهار کرد: اتحادیه دامداران با صادرات مخالف است. به دلیل اینکه سرانه مصرف گوشت قرمز دارای رتبه جهانی نیست. در حال حاضر آماری از سرانه مصرف گوشت در کشور وجود ندارد؛ اما قطعا سرانه مصرف گوشت کمتر از ۹ کیلوگرم است. بهترین حالت برای صادرات این است که سرانه مصرف گوشت ۱۵ کیلو گرم شود. دولت نیز از دامدار حمایت کند که بالاترین بازده و در پیک تولید حداکثر سود خود را داشته باشد. تعداد دام و جمعیت برابر است و نسبت مناسبی دارد و مشکل ما در حال حاضر کمبود مصرف و هزینه تولید مضاعف است. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *